Cumartesi, Mayıs 27, 2023

Ziyaretçilerinizi Düzenli Müşterilere Dönüştürecek Blog Sırları

Çevrimiçi içerik pazarlamaya ya da blog yazılarına yatırım yapmıyorsanız pazarlama köşe taşlarınızı kaybediyorsunuz demektir.

Neden?

Takipçiler veya  potansiyel müşteriler artık sürekli reklamlarla  diğer pazarlama mesajları ile rahatsız edilmek istemiyor. Bundan hoşlanmıyorlar. Kendilerine değer katmayan ve aradıkları şeyin çözümünü bulmadığı; platform ve markaları terk ediyorlar.

Her şey gibi davranışlarımız ve beklentilerimizde  değişken.

Siz de muhtemelen bugün satın almak istediğiniz ürün ya da hizmet hakkında bilgi edinmek için hemen arama motoruna başvuruyorsunuz.

Değil mi?

Müşteriler karşılarına çıkan blogları okuyor yetmiyor sosyal medya hesaplarına bakıyor ya da sosyal medyadaki arkadaşlarına nasıl diye danışıyorlar. Tüketicilerin çevrimiçi alışverişlerine yardımcı olması için arama motorları en yakın bilgi kaynağı. Bu da tabi ki potansiyel satışlarınızı arttırmanın anahtarını size söylüyor.

Nedir Anahtar?

Soruya cevap olan blog içerikleri yaratmak ve arama sonuçlarının ilk sayfasında yer alacak şekilde içerikleri optimize etmek.

Artık çevrimiçi yayını herkes yapabiliyor. Herkes yayıncı. Bu da demek  potansiyel alıcılarınıza doğrudan ulaşabilirsiniz anlamına geliyor.

İçerik Yaratmak Sizi Diğerlerinden Ayırır

‘’En ilgi çekici içeriği olan kazanır, çünkü sık ve düzenli irtibat bir ilişki oluşturur ve bu da dönüşüm için bir sürü olanak sunar’’ diyor Joe Pulizzi.

Bu nedenle doğru yaptığınızda markanız (kişisel, şirket fark etmez) bir şeylerin satıcısı olarak değil güvenilir bir bilgi kaynağı olarak konumlanacaksınız.

Son kullanma tarihi olmayan bir şey  içerik pazarlamasıdır. Çünkü çevrimiçi yarattıklarınız her zaman aranabilir olacak. Blog içeriklerinizle, web sitesi trafiği sağlarken ve satın almanın önündeki engelleride güvenli bir şekilde kaldırmış olursunuz.

Bugün size içerik türlerinden birisi olan blog  hakkında  Nasıl Yapmalı? Tüyoları vereceğim.

İçerik: Akıştayım! Tutmayın

İnsanları daha fazla okumaya, daha fazla görüntülemeye, ya da şirketinizi, kişisel markanızı biraz daha sevmeye teşvik etmek için çevrimiçi dünyadaki ruhunuzu oluşturmaya başlayın.

Yeni Bir İş Modeli: İçerik Yazarlığı ve Blog Yazarlığı

Yepyeni bir dünyaya adım attığımız bu ikinci senemizde çağımız beklenmedik bir dönüşüme  uğruyor. Yapay zeka, bilişim, 4.0’lar,5.0’lar çokça duyduğumuz kavramlar oldu. Hepsinin odak noktası ise teknoloji. Toplumsal yaşamımızı etkileyen bu dönüşüm yeni iş modellerini de ortaya çıkarıyor. Yeni iş modelleri arasında kendine yer edinen İçerik Yazarlığı (Content Writter) bugünden çok daha fazla adından söz ettirecek gibi.

Blog İçerik Kuralları Püf Noktaları

Galiba artık önemli noktayı açmak için iyi bir zaman. Mükemmel içerik yaratmak kritik önemli; ancak yeterli değil. Aynı zamanda iyi içerik, blog kurallarını dikkate alan materyaller geliştirmeniz gerekir. İçerik kurallarına geçmeden önce nitelikli metinlerin ortaya çıkması için entelektüel bilgi birikimi ve tecrübeyi hatırlatmak isterim.

Online İçerik Yazarında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Entelektüel Bilgi Birikimi
  • Dile Hakimiyet
  • Kreatif Düşünce
  • SEO bilgisi

Blog Hazırlama Kılavuzu

Blog hazırlamaya başlamadan önce şu 12 ilkeyi dikkate alın:

1) Amacınızı tanımlayın

2) Düzenli ve güvenilir bir takvim belirleyin

3) Blog boyutu önemlidir

4) Çarpıcı başlıklar yazmayı öğrenin

5) Tasarım önemlidir

6) Blog içinde yazım ve imla kurallarına dikkat edin

7) Başka insanların  yazınızı arama motorlarında nasıl arayabileceğini düşünerek yazın. Siz olsanız o içeriği nasıl arardınız?

8) Yazılarınıza videolar ve fotoğraflar ekleyin

9) Bloğunuzun mobil uyumlu olmasını sağlayın

10) Yazınıza anahtar kelimeler ekleyin

11) Blog yazınızı konuştuğunuz gibi yazın

12) Gereğinden fazla kafa patlatmayın.

12 ilkeyi dikkate aldınız ve nereden başlamalısınız?

Araştırma: Nitelikli bir blog ya da içerik konusu hakkında araştırma yapmalısınız. Doğruluğuna inanmadığınız hakkında net bilgiye ulaşmadığınız hiçbir şeyi metninize dahil etmeyin.

Kurgu: Araştırmanızı gerçekleştirdikten sonra mutlaka doğru bir şekilde blog, içerik kurgusunu inşa etmelisiniz.

Oluşturma: Topladığınız ve zihninizde oluşturduğunuz bütün bilgileri blog ya da içerik için  yoğun bir zihinsel sürece tutma zamanı.

Blog Yazısında Dikkat Edilmesi Gereken Teknik Noktalar

Başlık Etiketleri: Blog içeriklerinizde kullandığınız ana başlıkları ve alt başlıkları tanımlamak için kullanılan HTML etiketleri ifade eder. H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklinde sıralanan başlık etiketleri hiyerarşik sıralama oluşturur.

H1 başlık etiketi ana başlığı ifade eder ve konu hakkında bilgi veren en önemli etikettir. Bu nedenle önemlidir. Okuyucuyu yakalamanız için dikkat çekici olacak şekilde kurgulamalısınız.

Blog başlıklarında H1 etiketi ile başladıktan sonra H2, H3… şeklinde önem sırasına doğru gitmek durumundasınız.

Title: Yani başlık etiketleri  belirli bir kodlama sistemi içerir. Bu nedenle hiyerarşiyi bozacak şekilde başlık düzenlemesi yapılmaz.

SEO (Search Engine Optimization): Türkçe açıklaması ile Arama Motoru Optimizasyonu’dur. SEO, organik arama motoru sonuçları ile web sitenizin trafik miktarını ve kalitesini arttırma işlemine verilen isimdir.

Meta Description: İnsanları içeriye yazınızı okumaya davet edecek açıklama metinleri olarak düşünülebilir.

Anahtar Kelime: Herhangi bir ürün ya da hizmet almak isteyen internet kullanıcısının (arama motoru kullanıcısı) o hizmet ya da ürün hakkında bilgi almak için kullandığı kelimelere anahtar kelime denir. Bu anahtar kelimelerin metin boyutuna göre ne kadar kullanılacağı önemlidir.

Yazınızı anahtar kelimelere, tekrarlara, uzun cümlelere, bağlaçlara boğmayın. Oluşturduğunuz metni en az iki kez gözden geçirin ve pürüzleri ortan kaldırın. Fazlalıkları atın, eksikleri tamamlayın. Sadece mesajınızı iletecek uzunlukta olsun yeter.

Ailenize söyleyin!

Arkadaşlarınıza söyleyin!

Sosyal medya ağlarınızda paylaşın!

Bağırın!

Duymayan kalmasın!

Hak edilmiş övgüler kazanın

Kendine İyi Bak Güzel İnsan..

 

 

Okunmalı

Google’a Göre YARARLI ve YARARSIZ İçerik Nedir?

YARARLI İçerik: 👉Belirli bir hedef kitle düşünülerek oluşturulan,(önce insanlar için) 👉İçeriğinizin türü ne olursa olsun ulaşmak istediği bir kitleye sahip olan, 👉Tecrübe ve bilgi gösteren, 👉Ne hakkında yazdığınıza...

Halo Etkisi Nedir?

A: Akıllı-çalışkan-fevri-eleştirel-inatçı-kıskanç B: Kıskanç-inatçı-eleştirel-fevri-çalışkan-akıllı Siz olsanız hangi kartı seçerdiniz? A mı B mi? Hangisini seçerseniz seçin verdiğiniz cevabın aslında sizi nasıl yanılttığını öğrenmeye şimdi hazır mısınız? Bu özellikler...

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...
%d blogcu bunu beğendi: