Çarşamba, Mayıs 24, 2023

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye’ye ait bazı sonuçları da barındıran bu rapora hep birlikte bakacağız. Sizler için önemli olduğunu düşündüğüm noktaları bir başlık halinde sunmaya çalıştım. Detaylı bir inceleme için yazının sonunda yer alan link‘e tıklayın.

Faydalı bir öneri: Bu raporun analizleri ile dijital pazarlama ve sosyal medya stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.  Haydi başlayalım.

  1. Öncelikle Dünya nüfusumuz ne durumda buna bakalım. Dünya nüfusumuz 7.91 milyar. 5.31 milyar cep telefonu kullanıcısı var. 4.62 milyar’ı ise  aktif sosyal medya kullanıcısı.
  2. we are social 2022Dünya internette 6 saat 58 dakika, sosyal medyada ise 2 saat 27 dakika vakit geçiriyor.We are social 20223. Türkiye, sabit internet bağlantı hızında sondan 5.sırada

we are social 22

4.Podcasts dinlemede kaçıncı sıradayız dersiniz? 16.sırada

we are social 2022 5. Türkiye, oyun sektöründe aldığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiriyor.  Video oyunları oynamadaki sıralaması ise 7.

Türkiye oyun sektörü

6.Sosyal medya kullanıcı sayısı zamanla daha da yükselmiş.

we are social 2022

7. Türkiye, günlük sosyal medyada zaman harcamada 16.sırada

sosyal medya geçirilen zaman Türkiye

8.Dünya sosyal medyayı ne için kullanıyor? Arkadaşlarıyla ve aileleri ile iletişimde kalmak ilk sırada yerini koruyor.

we are social 2022

9. Dünyanın en çok kullandığı platformlar sırasıyla; Facebook, Youtube, Whatsapp ve Instagram şeklinde devam ediyor.

we are social 2022

10. Türkiye, sosyal medya kullanım sıralamasında ise 6.sırada

we are social

11. Peki Dünyada favori sosyal medya kanalları hangileri? Sırasıyla; Whatsapp, Instagram, Facebook, Wechat…

dünyada favori sosyal medya kanalları

12. Kullanıcılar markalara nereden ulaşıyor? İlk sırada Arama Motorları geliyor. Sonrasında ise Sosyal Ağlar ikinci sırada yerini almış durumda.

markalar için sosyal medya

13. İnternet kullanıcıları markaları, ürünleri ve servisleri online olarak arıyor. Türkiye, markaları  çevrimiçi ortamda arayan  4.ülke. Bu durum neden markanızın sosyal medyada ve çevrimiçi olarak konumlandırmanız gerektiğine bir yanıt.

14. Sosyal medya kullanıcıları hangi tür hesapları takip ediyorlar dersiniz? Arkadaşlar, aile ve bilinen diğer kişiler ilk sırada yerini alıyor. Girişimciler, Markalar 3. ve 4.sıralamanın içerisinde.

sosyal medyada takip edilen hesap türleri

15. Türkiye, markaları araştırmak için sosyal medyayı kullanmada 15.sırada. Markanız sosyal medyada hala yok mu?

marka araştırmaları için networks

16. Yaş aralıklarına ve en iyi arama kanallarına göre kullanıcıların markaları aradıkları kanallar hangileri dersiniz? Arama motorları ve sosyal ağlar. Bu iki kanal üzerine daha çok eğilmeniz markanız için yararlı olacaktır.

Yaş aralıklarına ve en iyi arama kanallarına

17. Markaları arayan internet kullanıcıları en çok hangi kanallar aracılığıyla markayla etkileşime geçiyor?

Markaların web sitelerini ziyaret ederek etkileşime geçmeleri ilk sırada yerini almış. İkinci sırada markanın videolarını izleyerek üçüncü sırada ise markalarının sosyal medya hesaplarını takip ederek markalarla etkileşime geçiyorlar. Web site ve sosyal medya hesaplarına ek olarak video çekimleri de önem kazanmış durumda.

marka ile etkileşime geçilen kanallar

18. Peki İnfluencerlar ? Türkiye İnfluencerlardan etkilenebilen ama onları takip etmeyen ülke konumunda olabilir. İnfluencerları takip etmede sondan 3.sırada

ınfulencer

19. Sizce Türkiye iş için sosyal medyayı kullanmada ne kadar aktif ? 9.sırada yerimizi almışız.  Önümüzdeki senelerde sosyal medya kullanımının daha da artacağını göz önünde bulundurursak işiniz için sosyal medyayı bir araç olarak kullanmayı ertelemeyin.

iş için sosyal medyayı kullanma

20. Şimdi sıkı durun. 1.olduğumuz bir sonuçta sıra. Instagram kullanımında dünyada ilk sıraya oturan ülke konumundayız.

Instagram uygulamasında en çok vakit geçiren ülke

21. Dünya, Instagram’da en çok hangi hashtagleri kullanıyor?

#Love

#Instagood

#Fashıon  ilk üç arasında.

en 2022 İnstagramda çok kullanılan hashtagler

22. Dünya, Linkedin’de en çok hangi hashtagleri kullanıyor?

#Indıa

#Innovation

#Management ilk üç sırada yerini almış.

linkedinde en çok kullanılan hastagler 2022

E ne diyelim? Markanız daha iyi yerlere gelsin. Detaylı inceleme için Digital 2022‘ye bakabilirsiniz.

Kendine Çok İyi Bak

Okunmalı

Google’a Göre YARARLI ve YARARSIZ İçerik Nedir?

YARARLI İçerik: 👉Belirli bir hedef kitle düşünülerek oluşturulan,(önce insanlar için) 👉İçeriğinizin türü ne olursa olsun ulaşmak istediği bir kitleye sahip olan, 👉Tecrübe ve bilgi gösteren, 👉Ne hakkında yazdığınıza...

Halo Etkisi Nedir?

A: Akıllı-çalışkan-fevri-eleştirel-inatçı-kıskanç B: Kıskanç-inatçı-eleştirel-fevri-çalışkan-akıllı Siz olsanız hangi kartı seçerdiniz? A mı B mi? Hangisini seçerseniz seçin verdiğiniz cevabın aslında sizi nasıl yanılttığını öğrenmeye şimdi hazır mısınız? Bu özellikler...

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...
%d blogcu bunu beğendi: