Pazar, Nisan 18, 2021

Sosyal Medyada Etkili İletişim Yolları

Sosyal Medyada İletişim

Sosyal medyada iletişim Covid salgınından nasibini aldı. İlişkilerimizin temeli olan iletişim de sosyal medyanın yarattığı kendi iletişim şeklinden etkileniyor. Yakın ilişkiler başlattığımız, bir bilgi aracı olarak gördüğümüz sosyal medya mecralarını hiç gözlemlediniz mi?

Kullanılan dil hem dijital netiketimizin nasıl olduğunu hem de kullanılan platformun dilinin doğru anlaşılıp anlaşılmadığını ortaya koyuyor.

Sosyal Medya hesaplarınızda hakaret, aşağılama, küfür içermeyen ama beğenmiyorsunuz diye sildiğiniz yorumlar oldu mu? Ya da sizin yorumlarınızı kaldıran bağlantılarınız?

Sosyal medya kullanıcısı iseniz bir gün bir yerde bu davranışa maruz kalmışsınızdır. Hatta hızını alamayıp sizi engelleyenler bile vardır. Bu davranış kişisel bir hesaptan yapılabileceği gibi bir kurum, grup tarafından da yapılmış olabilir. Belki siz de yaptınız!

Peki olumsuz yorumlarla nasıl başa çıkacaksınız? Özür mü dilemelisiniz? Görmezden mi geleceksiniz? Yoksa ateşe biraz daha odun diyerek hararetli bir tartışmaya mı gireceksiniz?

Peki ne yapmalı?

Önce sakin olun, elinizdeki telefonu 30 saniye boyunca bir kenara bırakın. Derin bir nefes alın!

Anlatacağım!

Hatırlarsınız, Türk sinemasında Yeşilçam filmlerinde Nayır Nolamaz sözcükleri vardı. Neden böyle diye sorduğumuzda oyuncuların Nayır Nolamaz demediğini biliyoruz. Bu sözcüklerin Yeşilçam’ın dönemin şartları itibari ile dublaj çalışmalarına montaj yapılırken ortaya çıktığını öğreniyoruz. Bu sözcükler hafızalarımızda bir iz olarak kaldı. Peki dijital dünyadaki İZ ‘iniz nasıl oluşuyor hiç merak ettiniz mi? Ya da Netiketiniz ne?

Netiket Nedir?

Gülmeyin gülmeyin.😊 Nayır Nolamazdan etkilenmedim. Yazım hatası da değil. Okuduğunuz gibi yazılan NE-Tİ-KET. Kullandığınız medya araçlarında NETİKET’e uyuyorsunuz değil mi? Eğer uymuyorsanız sosyal medyada dijital itibarınızı kaybedebilir ve kişisel markanıza zarar verebilirsiniz.

Netiket kelimesi, ağ anlamına gelen ve çevrimiçi ağları anlatan ‘’net’’ ve görgü kuralı anlamına gelen etiket (etiquette) kelimesinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Cambridge sözlüğüne göre etiket “Belirli sosyal gruplar ya da sosyal durumlarda kabul gören davranışları belirleyen adap kuralları” olarak tanımlanıyor.

İnternetinde görgü kurallarımı olur diyorsunuz ? İfade şekliniz, yazma üslubunuz, noktalama işaretleriniz, kullandığınız emojiler ve bunları deneyimlerken dikkat etmeniz gereken kuralların hepsi birer sosyal medyada iletişim yani  NETİKET’tir.

O zaman Netiketinizi doğru konumlandırmalı ve yönetmelisiniz.

Sosyal medya platformlarımız; bizim kişilerle olan diyaloglarımızı, paylaştığımız konuları, fikirleri ve kendi profillerimizi gösteren sunulardır. Ağımızdaki kişileri fiziken tanımayabilir ya da onlarla fikren uyuşmuyor olabiliriz ama kişinin etkilenebileceği bir içerik ile karşılaşmış olması etkileşimin ilk adımı olabiliyor.

Sosyal ağlar, insanların düşüncelerini ve davranışlarını değiştirmek onları ikna etmek üzerine işleyen bir akışla varlığını devam ettiriyor. Bir ikna teknolojisi de diyebileceğimiz sosyal medyada iletişim; sosyal kabul görme, teşekkür, beğeni, yorum, izlenme, tanınma, ayrıcalık kazanma, kullanıcıların düşüncelerinin onaylanması gibi etkileme stratejilerinin kullanıldığı mecralar.

Gerçek hayatta iletişimde kullandığımız yüz ifadelerimiz, beden dilimiz yerine sosyal medyada iletişim kurarken çeşitli emoji ikonları bu işlevi görüyor.

Profillerimiz, içeriklerimiz, fotoğraflarımız, videolarımız vb. bizim kim olduğumuz konusunda karşı tarafın bilgi edinmesini sağlar. Sadece paylaştıklarımız değil etkileşime girdiğimiz insanlarla olan sosyal medyada iletişim diyaloglarımızda bizim kişisel ya da kurumsal markamızın nereye doğru dönüşeceğini ya da değerlendirileceğini ortaya koyuyor.

Sosyal Medya İletişirsen Etkileşirsin

sosyal-medyada-iletişim

Sosyal Mecraların Kendilerine Göre Kuralları Vardır. Facebook’un, Instagram’ın, Twitter’ın, Linkedin’ın kendine göre bir sosyal medya iletişim üslubu vardır. Gelişigüzel bir şekilde içerik paylaşımı yapılması ve dilbilgisi kurallarına uymayan çeşitli kullanımlarının olması, her ağızdan çıkanın kulağın duymaması gibi durumlar sosyal medya kullanıcıları üzerinde olumsuz bir etki bırakabilmektedir.

Bu nedenle Dijital Netiket ve sosyal medyada iletişim kişisel veya kurumsal markadaki önemi göz ardı edilemeyecek kadar önemle üzerinde durulması gereken bir konu. Sosyal medyada iletişim sanal ortam diye her ağzınıza geleni söylemeniz ya da her aklınıza geleni yersiz ve hoş olmayan bir üslupla dile getirmeniz veya her çektiğiniz fotoğrafı paylaşmanız sosyal medya kullanıcıları tarafından olumsuz algının oluşmasına neden olabilir. Sadece sosyal medyada iletişim olduğu için değil gündelik hayatta da dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm bazı maddeleri sosyal medyada iletişim nasıl olmalı sorusun cevaplarını sizinle paylaşmak isterim.

Başlıyorum!

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır

Bir paylaşımınız beğenilmedi (ki böyle bir beklentiyle hareket etmemelisiniz) ve bunun üzerine sizin motivasyonunuzu düşürecek bir yorum ile karşılaştınız. Burada o kişinin yorumuna cevap vermek ya da vermemek sizin tercihiniz ama cevap verirken durumun kişiliğe yönelik bir tartışmaya duygusal bir yaklaşıma dönüşmesine izin vermeyin. Sosyal medyada iletişim bazen politik kalmanızı gerektirebilir. Kurumsal bir marka iseniz ve olumsuz yorumun yapılmasına neden olacak bir hata var ise hatanızı kabul etmeli, özür dilemeli ve bu problemi nasıl çözebileceğinizin yollarını aramalısınız.

Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?

Evet, eleştirilere cevap verin. Bizim toplumumuzda eleştiri kültürü çok az ya da yanlış bir algılamaya maruz kalmış. Eğer birini eleştiriyorsanız hemen olumsuz etiketlerle etiketlenirsiniz. Ya da eleştiriyorsanız boks ringine çıkmaya hazırlıklı olun! Çünkü eleştiri kavga etmektir! (tabiki değildir sadece gelişmemiş toplumlar böyle zanneder) Dediğim gibi cevaplarınıza duygularınızı karıştırmadan sağ duyulu bir şekilde halledin. Bunu ister genel mesaj kutusundan ister yorumun hemen altına mizahi veya ciddi ve mesafeli bir tarzda cevap verebilirsiniz. Kurumsal tarafta ise cevaplarınız problemi çözme üzerine kurulmalıdır.

Dürüst Olsun Yeter

Nasıl olsa sanal ortam diye gerçeklikten uzak bir profil yaratmak kişiye olumlu bir değer katmaz. Doğru olmayan ifadelerde, tanımlamalarda bulunmak ve küçük dağları ben yarattım yaklaşımıyla hareket etmek imajınızın bir hayal kırıklığı olduğunu ortaya çıkarabilir. Sosyal medyada iletişim gerçeklikten uzak olmamalı.

Samimi Bir Dil Kullanmak

Oprah Winfrey’in dediği gibi ‘’İnsanların tutumlarını değiştirmek istiyorsanız, yalnızca tartışmaları kazanmanız yetmez, kalplerine dokunmanız gerekir.’’

Özür Dilemek! Kim? Ben mi!

Bir hatanız varsa bunu hiç çekinmeden kabul edip özür dileyin. Özür dilemek sizi küçültmez. Birisi sizin ayağınıza basmış olsa ve hiçbir şey demeden hızla uzaklaşsa bu sizin hoşunuza gider mi?

Benimle İletişime Geç

Her ne kadar sosyal medyada da olsanız sonuçta insansınız. Bağlantılarınızın size güvenmelerini sağlamanın ve varsa kötü düşünceleri akıllarından silmenin tek ve önemli yolu onlarla sosyal medyada iletişim  kurmaktır.

Seni Engelliyorum, Geçmişi Twitter’dan Silersinde Hafızalardan Silemezsen Büyük Sıkıntı!

Ağızdan ağıza reklamcılığın bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Unutmayın! Jeff Bezos’un dediği gibi: ‘’Müşteriyi eğer gerçek dünyada mutsuz ederseniz mutsuzluğunu 6 kişiye söyler, onu eğer sanal dünyada mutsuz ederseniz 6.000 kişiye söyler.’’

Kötü haber sosyal medyada çok çabuk yayılır. Unutmayın!

Hakaret, küfür veya aşağılayıcı yorum olmadığı sürece sizi eleştiren, olumsuz yorum yapan kişileri engellemeniz doğru değil.

İnsanlara Karşı Kaba ve Kırıcı Sözler Söylememek

Her şey incelikten insan kabalıktan kırılır demişler. Sorunu halletmenin yolu kaba ve kırıcı olmaktan geçmez. Kaba ve kırıcı olmak krizi daha da büyütür.  Sosyal medyada yazmadan önce düşünmek gerekli.

Geçen LinkedIn’da profilinden şirket sahibi bir kişinin üslubu gözüme çarptı. Diğer insanlarla iletişimini çirkef dediğimiz üslup ile sürdürmeye çalıştığını okuyunca vah dedim.

Sosyal medyada iletişim konusunu göz ardı ederseniz itibarınız yerle bir olabilir benden söylemesi:)

Kendine İyi Bak Güzel İnsan.

 

Okunmalı

Ziyaretçilerinizi Düzenli Müşterilere Dönüştürecek Blog Sırları

Blog ve İçeriklerinizle Düzenli Müşteriler Kazanma Çevrimiçi içerik pazarlamaya ya da blog yazılarına yatırım yapmıyorsanız pazarlama köşe taşlarınızı kaybediyorsunuz demektir. Neden? Bağlantılarınız, takipçileriniz veya sizin potansiyel müşterileriniz...

Linkedin Profili En iyi Hale Getirmenin 16 Yolu

Linkedin profili için doğru resminizi seçtiğinizden emin misiniz? Linkedin profili resimlerinizin öne çıkması için; yeni, size benzeyen, uzaktan çekilmemiş olmasına dikkat edin. Çünkü...

Keyfe Bağımlısın ve Kararsızsın!

Erteleme! ‘’Ah şu anda keyfim hiç yerinde değil; bir şey yapamam!’’ ‘’Daha buna vakit var, başka zaman yapalım!’’ Bu kaçamaklar size aşina geliyor mu? Evet, bana da...
%d blogcu bunu beğendi: