Pazar, Ağustos 14, 2022

Sosyal Medya İletişimi Nedir

Sosyal Medyada İletişim

Sosyal medyada iletişim Covid salgınından nasibini aldı. İlişkilerimizin temeli olan iletişim de sosyal medyanın yarattığı kendi iletişim şeklinden etkileniyor. Yakın ilişkiler başlattığımız, bir bilgi aracı olarak gördüğümüz sosyal medya mecralarını hiç gözlemlediniz mi?

Kullanılan dijital netiketizin  nasıl olduğunu ortaya koyar. Hem de kullanılan platformun dilinin doğru anlaşılıp anlaşılmadığını.

Sosyal Medya hesaplarınızda hakaret, aşağılama, küfür içermeyen ama beğenmiyorsunuz diye sildiğiniz yorumlar oldu mu? Ya da sizin yorumlarınızı kaldıran bağlantılarınız?

Sosyal medya kullanıcısı iseniz bir gün bir yerde bu davranışa maruz kalmışsınızdır. Hatta hızını alamayıp sizi engelleyenler bile vardır. Bu davranış kişisel bir hesaptan yapılabileceği gibi bir kurum, grup tarafından da yapılmış olabilir. Belki siz de yaptınız!

Peki olumsuz yorumlarla nasıl başa çıkacaksınız? Özür mü dilemelisiniz? Görmezden mi geleceksiniz? Yoksa ateşe biraz daha odun diyerek hararetli bir tartışmaya mı gireceksiniz?

Peki ne yapmalı?

Önce sakin olun, elinizdeki telefonu 30 saniye boyunca bir kenara bırakın. Derin bir nefes alın!

Anlatacağım!

dijital netiket dijital netiket

Hatırlarsınız, Türk sinemasında Yeşilçam filmlerinde Nayır Nolamaz sözcükleri vardı. Neden böyle diye sorduğumuzda oyuncuların Nayır Nolamaz demediğini biliyoruz. Bu sözcüklerin Yeşilçam’ın dönemin şartları itibari ile dublaj çalışmalarına montaj yapılırken ortaya çıktığını öğreniyoruz. Bu sözcükler hafızalarımızda bir iz olarak kaldı. Peki dijital dünyadaki İZ ‘iniz nasıl oluşuyor hiç merak ettiniz mi? Ya da Netiketiniz ne?

Netiket Nedir?

Gülmeyin gülmeyin.😊 Nayır Nolamazdan etkilenmedim. Yazım hatası da değil. Okuduğunuz gibi yazılan NE-Tİ-KET. Kullandığınız medya araçlarında NETİKET’e uyuyorsunuz değil mi? Eğer uymuyorsanız sosyal medyada dijital itibarınızı kaybedebilir ve kişisel markanıza zarar verebilirsiniz.

Netiket kelimesi, ağ anlamına gelen ve çevrimiçi ağları anlatan ‘’net’’ ve görgü kuralı anlamına gelen etiket (etiquette) kelimesinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Cambridge sözlüğünde ise etiket:

“Belirli sosyal gruplar ya da sosyal durumlarda kabul gören davranışları belirleyen adap kuralları” olarak tanımlanıyor.

İnternetinde görgü kurallarımı olur diyorsunuz ?

 • İfade şekliniz,
 • yazma üslubunuz,
 • noktalama işaretleriniz,

kullandığınız emojiler ve bunları deneyimlerken dikkat etmeniz gereken kurallar.

Hepsi birer sosyal medyada iletişim yani  NETİKET’tir.

O zaman Netiketinizi doğru konumlandırmalı ve yönetmelisiniz.

Sosyal Medyada İletişim Kurarken Dikkat Etmemiz Gereken Kurallar

Sosyal medya platformlarımız; bizim kişilerle olan diyaloglarımızı, paylaştığımız konuları, fikirleri ve kendi profillerimizi gösteren sunulardır. Ağımızdaki kişileri fiziken tanımıyoruz. Ya da onlarla fikren uyuşmuyor olabiliriz ama

kişinin etkilenebileceği bir içerik ile karşılaşmış olması etkileşimin ilk adımı olabiliyor.

Sosyal ağların varlığı, insanların düşüncelerini ve davranışlarını değiştirerek ikna etmek üzerine kurgulanmış.  Bir ikna teknolojisi de diyebileceğimiz sosyal medyada iletişim;

 • sosyal kabul görme,
 • teşekkür,
 • beğeni,
 • yorum,
 • izlenme,
 • tanınma,
 • ayrıcalık kazanma,

kullanıcıların düşüncelerinin onaylanması gibi etkileme stratejilerinin kullanıldığı mecralar.

Gerçek hayatta iletişimde kullandığımız;

 • yüz ifadelerimiz,
 • beden dilimiz yerine sosyal medyada iletişim kurarken çeşitli emoji ikonları bu işlevi görüyor.

Profillerimiz, içeriklerimiz, fotoğraflarımız, videolarımız vb. bizim kim olduğumuz konusunda karşı tarafın bilgi edinmesini sağlar. Sadece paylaştıklarımız değil etkileşime girdiğimiz insanlarla  diyaloglarımızda bizim kişisel ya da kurumsal markamızın nasıl değerlendirileceğini ortaya koyuyor.

Sosyal Medya İletişim Planı

sosyal-medyada-iletişim

Sosyal Mecraların Kendilerine Göre Kuralları Vardır. Facebook’un, Instagram’ın, Twitter’ın, Linkedin’ın kendine göre bir sosyal medya iletişim üslubu vardır.

Gelişigüzel bir şekilde içerik paylaşımı yapılması

dilbilgisi kurallarına uymayan çeşitli kullanımlarının olması,

her ağızdan çıkanın kulağın duymaması gibi durumlar sosyal medya kullanıcıları üzerinde olumsuz bir etki bırakabilmektedir.

Bu nedenle Dijital Netiket  kişisel veya kurumsal markadaki önemi göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konu. Sosyal medyada iletişim sanal ortam diye her ağzınıza geleni söylemeniz

ya da

her aklınıza geleni yersiz ve hoş olmayan bir üslupla dile getirmeniz

her çektiğiniz fotoğrafı paylaşmanız sosyal medya kullanıcıları tarafından olumsuz algının oluşmasına neden olabilir.

Sadece sosyal medyada iletişim olduğu için değil gündelik hayatta da dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm bazı maddeleri sosyal medyada iletişim nasıl olmalı sorusun cevaplarını sizinle paylaşmak isterim.

Başlıyorum!

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır

Bir paylaşımınız beğenilmedi (ki böyle bir beklentiyle hareket etmeyin) ve bunun üzerine sizin motivasyonunuzu düşürecek bir yorum ile karşılaştınız. Burada o kişinin yorumuna cevap vermek ya da vermemek sizin tercihiniz

ama cevap verirken durumun kişiliğe yönelik bir tartışmaya duygusal bir yaklaşıma dönüşmesine izin vermeyin.

Sosyal medyada iletişim bazen politik kalmanızı gerektirebilir. Kurumsal bir marka iseniz ve olumsuz yorumun yapılmasına neden olacak bir hata var ise hatanızı kabul edin,

özür dileyin ve bu problemi nasıl çözebileceğinizin yollarını arayın.

Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?

Evet, eleştirilere cevap verin. Bizim toplumumuzda eleştiri kültürü çok az ya da yanlış bir algılamaya maruz kalmış. Eğer birini eleştiriyorsanız hemen olumsuz etiketlerle etiketlenirsiniz. Ya da eleştiriyorsanız boks ringine çıkmaya hazırlıklı olun! Çünkü eleştiri kavga etmektir! (tabiki değildir sadece gelişmemiş toplumlar böyle zanneder)

Dediğim gibi cevaplarınıza duygularınızı karıştırmadan sağ duyulu bir şekilde halledin. Bunu ister genel mesaj kutusundan ister yorumun hemen altına

mizahi veya ciddi ve mesafeli bir tarzda cevap verin. Kurumsal tarafta ise cevaplarınız problemi çözme üzerine kurulmalıdır.

Dürüst Olsun Yeter

Nasıl olsa sanal ortam diye gerçeklikten uzak bir profil yaratmak kişiye olumlu bir değer katmaz. Doğru olmayan ifadelerde bulunmak ve küçük dağları ben yarattım yaklaşımıyla hareket etmek imajınızın bir hayal kırıklığı olduğunu ortaya çıkarabilir. Sosyal medyada iletişim gerçeklikten uzak olmamalı.

Samimi Bir Dil Kullanmak

Oprah Winfrey’in dediği gibi ‘’İnsanların tutumlarını değiştirmek istiyorsanız, yalnızca tartışmaları kazanmanız yetmez, kalplerine dokunmanız gerekir.’’

Özür Dilemek! Kim? Ben mi!

Bir hatanız varsa bunu hiç çekinmeden kabul edip özür dileyin. Özür dilemek sizi küçültmez. Birisi sizin ayağınıza basmış olsa ve hiçbir şey demeden hızla uzaklaşsa bu sizin hoşunuza gider mi?

Benimle İletişime Geç

Her ne kadar sosyal medyada da olsanız sonuçta insansınız. Bağlantılarınızın size güvenmelerini sağlamanın ve varsa kötü düşünceleri akıllarından silmenin tek yolu onlarla sosyal medyada iletişim  kurmaktır.

Seni Engelliyorum, Geçmişi Twitter’dan Silersinde Hafızalardan Silemezsen Büyük Sıkıntı!

sosyal medya-mobil

Ağızdan ağıza reklamcılığın bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Unutmayın! Jeff Bezos’un dediği gibi: ‘’Müşteriyi eğer gerçek dünyada mutsuz ederseniz mutsuzluğunu 6 kişiye söyler, onu eğer sanal dünyada mutsuz ederseniz 6.000 kişiye söyler.’’

Kötü haber sosyal medyada çok çabuk yayılır. Unutmayın!

Hakaret yok

Küfür veya aşağılayıcı yorum yok. O zaman sizi eleştiren, olumsuz yorum yapan kişileri engellemeniz doğru değil.

İnsanlara Karşı Kaba ve Kırıcı Sözler Söylememek

Her şey incelikten insan kabalıktan kırılır demişler. Sorunu halletmenin yolu kaba ve kırıcı olmaktan geçmez. Kaba ve kırıcı olmak krizi daha da büyütür.  Sosyal medyada yazmadan önce düşünün.

Geçen LinkedIn’da profilinden şirket sahibi bir kişinin üslubu gözüme çarptı. Diğer insanlarla iletişimini çirkef dediğimiz üslup ile sürdürmeye çalıştığını okuyunca vah dedim.

Sosyal medyada iletişim konusunu göz ardı ederseniz itibarınız yerle bir olabilir benden söylemesi:)

Kendine İyi Bak Güzel İnsan.

 

Okunmalı

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın...

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma...
%d blogcu bunu beğendi: