Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Sosyal Medya Platformlarında 9 Hatayı Yapmayın!

Sosyal Medya Platformlarında Yapılmaması Gereken 9 Hata!

Sosyal medya bağlantılarımdan bazıları soruyor: İçerik yazmaya ne zaman başlamalıyım? Ben de onlara şunu söylüyorum: İnsanların ne dediğini umursamayı bıraktığınız an başlayın!

Neyde iyi olup olmadığınızı sizden başka kimse bilemez. Eğer sosyal medyayı etkin ve akıllıca kullanmak istiyorsanız yapmamanız gereken 9 şey daha var.

Sosyal Medya

101- İnsanlara Ne Paylaşmaları ve Nasıl Paylaşmaları Gerektiğini Söylemeyin

Cehaletin reklam panosu (Guy Kawasaki’ye teşekkürler) olsa sanırım bu durum en afilli reklam olurdu. Birisinin paylaştığı şeyleri beğenmiyorsanız sosyal medya hesabını takip etmezsiniz olur biter. Kişiye; onu paylaşma bunu paylaş, bu böyle olmamış gibi şeyler söylemeye hakkınız olmadığının farkında olun.

102- Beğeni, Takipçi ya da +1 Satın Almayın!

Sosyal medya bu sektörü oluşturmuş durumda. ‘’Şu fiyattan şu kadar takipçi garantili’’ mesajlarla size ulaşabilirler. Takipçi sayısının çok olması bir başarı göstergesi değildir. Emeksiz olan hiçbir şey karşılığını bulmaz. Emeksiz yapılan her şey  sahtekarlıktır. Takipçi, beğeni satın aldığınızda ‘’gerçek’’ olmayan sonuçlardan kalıcı fayda beklemeniz de bir çelişkidir. Bot takipçilerle ne satış oranlarınız artar, ne reklam dönüşüm oranlarınız daha iyi hale gelir ne de herkes sizden bahseder. Çünkü sahte takipçiler paylaştığınız içeriklerle etkileşime girmez. Sosyal medya platformunda parayla ilerlediğinizi sadece siz biliyor olabilirsiniz ama bunun bedeli  bir gün mutlaka olur.

103- İnsanların Sizi Takip Etmesini İstemeyin!

Takipçi satın almayacağız. Peki nasıl yapacağız? Kaliteli paylaşımlarla. Eğer siz kaliteli paylaşımlar yaparsanız insanlar zaten sizi takip edecektir. Sosyal medyada insanları kibar ve örtülü bir şekilde davet etmek ile ‘’Lütfen beni takip et’ arasında fark olduğunu unutmayın.

104-  Sosyal Medya İletinizi Paylaşmalarını  İstemeyin!

Eğer siz kaliteli içerik üretiyorsanız insanlar bunun karşılığını veriyorlar. İnsanlar içeriklerinizi beğenirlerse zaten sosyal medya hesaplarında  paylaşacaklardır. Ben, yardım çağırısı içeren iletileri bunun dışında tutuyorum.

105- Seni Takip Etmekten Vazgeçtim!

Birini takip ettiniz ya da takipten çıktınız. Sosyal medyada bunu duyurmanız kimsenin umurunda değil. Siz vazgeçtiniz diye diğerlerinin de bunu yapacağını düşünüyorsanız hatırlatayım! İnternetin merkezi siz değilsiniz.

106- Beni Takip Etmekten Neden Vazgeçtin! Diye Sormayın

Takip etmekten vazgeçenler elbette olacaktır. Paylaşımlarınız ilgisini çekmiyor olabilir, akışımda daha ilgimi çeken şeyler görmek istiyorum diyebilir. Burada yapmanız gereken neden beni takip etmekten vazgeçtin sorusunu sormamak. Siz; yorum yapmaya, paylaşmaya, insanlara cevap vermeye devam edin.

107-  Sosyal Medya Platformunda Satış Yapmayın!

Sosyal medya hizmetlerinizi ve ürünlerinizi tanıtmanız için harika araçlar. Fakat insanlar sadece sizin hizmetlerinizi değil sizin de kim olduğunuzu merak ederler. En iyisi hizmetlerinizi paylaşım planlamanızın aralarına serpiştirin.

108- Guru Mu? Benim. Uzman Mı? O Da Benim!

21. yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyen, öğrendiği yanlışlardan vazgeçmeyen ve yeniden öğrenmeyenler olacak diyor Amerikalı füturist Alvin Toffler.

Başarısızlıktan Öğren- Feden Çetiner

Kim olduğunuzu zaten insanlar biliyor. Bilmiyorlarsa da profillerinize girip bunun hakkında bilgi ediniyorlar (değil mi😊). Şunu asla unutmamak lazım ki; gelişmek bir süreçtir. Ne kadar uzman olursanız olun en faydalı uygulamalar bile sürekli değişiyor. Bu nedenle hepimiz deneme yanılma yolu ile bir şeyler bulmak zorundayız. Kendini belli unvanların sınırları içerisinde hapsetmek gelişimin önündeki en büyük engellerden birisidir.

109- Sosyal Medyanızı Bir Bilmeye Teslim Etmeyin!

Asgari ücretten daha az paraya çalışan bir genç insan buldunuz diye sosyal medya hesaplarınızı teslim etmeniz gerekmiyor. Sosyal medya sizin vitrininiz bu nedenle burada yaptığınız faaliyetleri ciddiye almanız gerekiyor. Sosyal medyanızı teslim ettiğiniz kişilerde dikkat edilmesi gereken yeteneklerin başında;

 • Markayı temsil ettiğinin bilincinde,
 • İletişim becerileri güçlü,
 • Detaylara önem veren,
 • Sorumluluk sahibi,
 • İş takibi yapan,
 • Sabırlı,
 • Zaman yönetimine hakim,
 • Geri bildirim konusunda hassas,
 • İnsan ilişkileri iyi,
 • Koordinasyon yeteneği gelişmiş,
 • Problemleri çözme becerisi olan,
 • Yaratıcılık ve estetik anlayışa sahip kişilerle çalışmanız her zaman size kazanım olarak geri döner.

Jim Collins‘in dediği gibi:

“Otobüste doğru insanlar varsa, onları nasıl motive edeceğiniz ve nasıl yöneteceğiniz gibi sorunlarda ortadan kalkar. Doğru insan, yönlendirilmeye, harekete geçirilmeye gerek duymaz. İçinden gelen en iyi sonuçları elde etme ve mükemmel bir organizmanın parçası olma güdüsü onu zaten motive edecektir.”

Kendine İyi Bak Güzel İnsan!

Sosyal medyada nasıl bir iletişim dili benimsemeli sorusu için tıklayın

 

 

 

 

Okunmalı

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın...

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma...
%d blogcu bunu beğendi: