Pazar, Ağustos 14, 2022

Sosyal Medya Ortamının Yarattığı Rahatsızlıklar

Sosyal Medya Olmadan Sosyalleşmek Mümkün Mü?

Sosyal medya * hastalıklarına yakalandık ama haberimiz yok. Ne dersiniz? Hepimiz sosyal medya * araçlarının neredeyse her yerindeyiz. Sosyal medyanın her yerinde olmamız bizlere çeşitli yeni hastalıklar, iletişim bozuklukları olarak dönüş yapıyor. Ölüm sebebi bile selfi çekmekten, telefona bakmaktan olabiliyor.

Sosyal Medya

Yapılan araştırmalara göre sosyal medya * insanları aptallaştırıyor. Royal Society Interface’de yayınlanan araştırmada sosyal medya; insanların bilgiyi işleme ve anlama yeteneklerine yardımcı olurken mantık ve akıl yürütmede aynı faydayı sağlamadığı belirtiliyor.

Link: https://phys.org/news/2014-02-social-networking-stupid.html

Sana Eflatundan Mağara Alegoritmasını anlatan bu kısa videoyu bırakıyorum. Sosyal medya ile gerçek hayattaki farkı anlamada güzel bir anlatı.

https://www.youtube.com/watch?v=RmBizVdmp68&feature=youtu.be

Sosyal medyanın diğer olumsuz yanı ilişkilere zarar vermesi. Yakınlarımızda olan biten olaylara kulak kesildiğimizde yarısının sebebinin sosyal medya olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir olay olması gerekmez bizim için, güzel anlarda dahi anın tadını çıkarmak yerine hemen telefonlarımıza sarılıyoruz. Bu davranışta anılarımıza olumsuz etki yapıyor.

Sosyal Medya Narsizm’i Tetikliyor

Sosyal medya Narsisizmi tetikliyor. Herkes kendini benzersiz görüyor. İnsanların görmesi için şekilden şekle giriyor ve sonucu tatminsizlikle bitmesi saldırganlaşmaya neden olabiliyor.

Link: https://www.theatlantic.com/national/archive/2013/05/me-generation-time/315151/

Kuşkusuz en büyük etkilerinden biri depresyona neden olması. Sosyal medyada harcanan zaman, narsist duyguların doyurulmaması, sosyal medyadan uzaklaşınca oluşan boşluk depresyonun oluşmasında önemli faktörler. Sosyal medya kullanımı yukarıdaki etkilerinin de bir sonucu olarak iş yaşamında performans düşüklüğüne neden oluyor.

Sen güzel insan!

Sosyal medyada geçirdiğin vakitleri düşünmen ve ona göre hayatını düzenlemen yukarıdaki sayılan olumsuzlukları aza indirmen de yararlı olabilir. Bir de sosyal medyasız yaşamına ve ilişkilerine bak. Hangisi gerçek?

Okunmalı

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın...

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma...
%d blogcu bunu beğendi: