Cumartesi, Ağustos 13, 2022

Linkedin Profili En iyi Hale Getirmenin 16 Yolu

 1. Linkedin profili için doğru resminizi seçtiğinizden emin misiniz?

Linkedin profili resimlerinizin öne çıkması için; yeni, size benzeyen, uzaktan çekilmemiş olmasına dikkat edin. Çünkü yüzler bizim tanınmamızda profil kartlarımız. Ayrıca çalışmak istediğiniz şeyleri giymeyi ve gülümsemeyi unutmayın! Gülümsemek pozitif etki yaratır.

 1. Linkedin profili için bir arka plan fotoğrafı ekleyin

İnsanların dikkatini çekmenin bir başka yolu arka plan fotoğrafıdır. Linkedin profili arka plan fotoğrafı, profil kısmının üst kısmındaki görsel alanda yer alır. Sizin için önemli olan şeyleri sizinle olan bağlantısını ortaya koyar. Ve sizin unutulmaz olmanıza yardım eder.

 1. Başlığınızın bir iş unvanından daha fazla olmasında bir sakınca yok

Linkedin profili kısmında yer alan açıklama kısmının sadece bir iş unvanı olması gerektiğini söyleyen kural yok. İsim ve soy isim sonrası açıklama kısmına çalıştığınız alanı yazabileceğiniz gibi ilgilendiğiniz alanları da yazabilirsiniz. Linkedin profili çalışmak istediğiniz alanlara ait anahtar kelimeleri de ekleyebilirsiniz. Örn: Ayşe Solmaz- İş Geliştirme Uzmanı-Ressam- Portre Sanatçısı…

 1. Hikayenizi mutlaka Linkedin profili özet alan kısmına ekleyin.

Siz de hala özet alan kısmını boş bırakıyor musunuz? Eğer bunu yapıyorsanız bir şansı kaçırıyorsunuz demektir. Linkedin profili özet alan sizin hikayenizi anlatmanız için bir şans alanı. Bu kısımda genelde iş unvanlarını, becerilerimizi anlatmak gibi bir hata yapıyoruz. Burada asıl yapmamız gereken becerilerimizin neden önemli olduğu, birlikte çalışabileceğimiz insanlar için yaratabileceğimiz farkı ortaya koymak olmalı.

 1. İnsanları moda kelimelerle ikna edemezsiniz. Moda, yakışanı yapmaktır:)

Linkedin’de en çok kullanılan moda sözcükler neler dersiniz? Liderlik, stratejik, uzman, sertifikalı, deneyimli… Bu kelimeler önemsiz değil ama insanlara bunları söylemekten daha fazlasını yapmanız gerekir. Yani; göstermeniz..

 1. Linkedin profili ağınızı büyütün

Ağınızı güncel ve muhteşem tutmanın yolu Linkedin profili bağlantı taleplerini canlı tutmak ve takip etmektir. Linkedin’de  bağlantı kurmaktan çekinmeyin.

 1. Becerilerinizi sergilemekten çekiniyor musunuz? Çekinmeyin!

Becerilerinizi ekleyerek özet alan  (bir hikayem var) kısmınızı doğrulamaya yardımcı olun.

 1. Becerilerinizi onaylatmak bir egoistlik ya da bencillik değildir.

Diğer üyelerin becerilerinizi onaylaması, becerilerinizi kanıtlar ve güvenilirliğinizi arttırır. Sizden gerçekten bir onay isteyen bağlantılarınızın da becerilerini onaylamaktan çekinmeyin. Hatta sizin becerilerinizi onaylamaları için onlara nazik bir mesaj bile atabilirsiniz.

Linkedin Profili

 1. Bir beceri değerlendirmesi yapın

 Linkedin profili beceri değerlendirmesi, becerilerinizin düzeyini göstermenize ve profilinizde Doğrulanmış Beceriler rozeti göstermenize olanak tanıyan çevrimiçi bir testtir.  Veriler, doğrulanmış becerilere sahip adayların başvurdukları roller için işe alınma olasılıklarının yaklaşık% 30 daha yüksek olduğunu gösteriyor – ve yeteneklerinizin kanıtını göstermek kişisel markanızı daha genel olarak güçlendiriyor. (Ben henüz yapmadım:)

 1. Profiliniz için öneriler/tavsiye mektubu istemekten çekinmeyin

Linkedin profili öneriler bölümünde belirli kişilere ulaşmanızı  ve böylece öneri istemenizi kolaylaştıran bir menü var. Kimin önerisine en çok değer verdiğinizi düşünün ve harekete geçin.

 1. Öğrenmeye tutkulu olun

Linkedin learning adı altında birçok kurs imkanı sunuyor. Kursu tamamladığınızda kurs sertifikasını ekleme fırsatı elde ediyorsunuz. Sertifikanızı, öğrenme geçmişi bölümüne eklersiniz. İsterseniz her yeni öğrenmenizi ağınızın görmesini de sağlayabilirsiniz.

 1. Medya ve pazarlama materyallerinizi paylaşın

Çalıştığınız işletmenin neyle ilgili olduğuna ya da sizin neyi harekete geçirdiğine, insanların anlamasına yardımcı olun. Marka içeriklerinizi paylaşarak bunu sağlayabilirsiniz.

 1. Linkedin akışınızda içeriğinizi paylaşın

Linkedin profilinde bağlantı ağına sahipsiniz. Harika! Size daha iyi olan haberi veriyorum:

 • Linkedin’de aktif bir role sahip olmak

ve

 • bunu bağlantılarınızın akışlarında onlar için değer katacak şekilde  görünmek çok daha iyidir. Kendi içeriklerinizin yanında ilginizi çeken ilgili içerikleri de  paylaşabilirsiniz.
 1. Yorum Ekleyin

Akış içinde kendinize önem vermenin en iyi yollarından birisi bir yorum eklemenizdir. Ayrıca, yorumlarla profilinize dikkat çekme olasılığınız daha yüksektir. Yorum yazmak için bir sebep değil mi?😊

Linkedin'da Etkileşim

 1. Sektörünüzle ilgili kişileri takip etmek

Linkedin’de sektörünüzle ilgili kişileri takip ederek kendi akışınıza birçok içerik koyabilirsiniz. Bu içerikleri başkaları ile paylaşabilirsiniz. Paylaşarak Linkedin profilinize bağlam kazandırmanızı sağlayabilirsiniz.

 1. Uzun içerik yayınlayın ve sohbet başlatmak için kullanın

Linkedin’deki uzmanlığınızı ya da düşünce liderliği kimliğinizi belirlemek istiyorsanız içeriğinizi paylaşın. Yorum yapın. Uzun biçimli gönderiler yayınlamak bir sonraki adımdır. Harika bir başlangıç ise: yorumlarınıza ve paylaşımlarınıza aldığınız yanıtı izlemektir.

Kendine İyi Bak Güzel İnsan

Linkedin hikaye özelliğinin nasıl kullanıldığını merak ediyorsan tıklaman yeterli

Okunmalı

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın...

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma...
%d blogcu bunu beğendi: