Cuma, Ocak 21, 2022

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın tamamen güncellenebilir. İnstagram hashtags konusu da ürün ya da hizmetlerini doğru kitlenin karşısına çıkarmak isteyenlerin merak ettiği bir konu. Burada önemli olan sizin sosyal medyada; algoritmalarındaki güncellemeleri, hesabınızın gelişimini istatistiklere bakarak takip etmeniz. Buradan çıkaracağınız sonuçlarla bütün yanlarıyla  platformunuzu iyileştirmeniz olacak.

Profesyonel anlamda ben de ilk mesleğe başladığımda kaç hashtag kullanmalıyım? Nasıl hashtagler kullanmalıyım? Gibi konuları çokça araştırmıştım. Kimileri 30 hashtag kullanın diyordu kimleri 10 tane yeter. Ama yaptığım araştırmaların ve uygulamaların sonucunda iş sizin içeriğinizin kalitesinde ve paylaşımınızı; gereksiz, alakasız hashtaglerle doldurmamanızda bitiyor. Geçen hafta doğrulanmış Instagram @creators hesabı, platformdaki hashtag’lerden en iyi şekilde yararlanmak için bir ipucu listesi yayınladı. Hooutsuite‘in açıklamasına göre İnstagram hashtags kullanımı için uygun  hashtags kullanım adet sayısı 3 ile 5 arasında olarak belirtildi. Çok hashtag kullanmanın(10-30) fazla kişiye ulaşmada bir etkisi olmadığından bahsedildi. Bu açıklama instagram hashtags kullanımımızın nasıl olması gerektiği hakkında bize bir bilgi veriyor.

Instagramda Hashtag Kullanılmalı Mı?

Gönderilerinizin altına kullandığınız hashtagler, sizi takip etmeyen insanların sizi keşfetmesini sağlıyor. Siz gönderinizle alakalı hashtagler kullandığınızda algortimaya; gönderiniz hakkında bilgi vermiş oluyorsunuz. Algortimada bu gönderinizi, içeriğinizle ilgilenebilecek ilgili kişilerin karşısına çıkarmaya başlıyor. (Yani kullanıcılara ben buradayım diyorsunuz:) Ayrıca sosyal medya etkileşimini artırarak daha fazla etkileşime yol açtığı da ifade ediliyor. Dikkat ederseniz gönderiniz hakkında dedim. Çünkü gönderiniz ile alakalı olmayan hashtagleri kullanmanız etkileşimi düşürebilir.

İnstagram Hashtags Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Kullandığınız hashtaglerin gönderinizle alakalı olmalı
  • Takipçi sayınız ile kullandığınız hashtags takipçi oranları arasında uçurum olmamalı. (3000 takipçili bir hesap iseniz milyon takipçili hashtagleri kullanmamalısınız. Çünkü bulunabilme olasılığınızı azaltır  hatta yok edebilirsiniz.)
  • Takipçilerinizin hesabınızı kolayca bulabileceği gönderinizle alakalı daha niş hashtagler kullanmalısınız.
  • Kendi hashtaglerinizi de oluşturabileceğinizi unutmamalısınız.
  • Takipçilerinizin kullandığı ya da takip ettiği hashtagleri, hashtag stratejinizde değerlendirebilirsiniz.
  • Gönderinizin altına hiçbir açıklama yazmadan sadece hashtag yaparak gönderilerinizi paylaşmayın. Paylaşımınızla alakalı samimi, bilgilendirici cümleler ekleyin.
Ben 30 hashtag kullanımını hem estetik açıdan hem de erişim açısından doğru ve yararlı bir kullanım olmadığını düşünüyorum.Öncellikle algoritma değişikliklerine uyum sağlayıp sonuçlarını karşılaştırmak daha mantıklı geliyor. Özetlersek; hesap sizin hesabınız. Denemelerinizle kendi hesabınızın kalitesini arttıracak kullanımı siz bulacaksınız. Herkesi dinleyin. Size mantıklı geleni bulun ve uygulayın. Sonuçlara göre yeniden stratejinizi gözden geçirin.
Sosyal medya danışmalık ve blog hizmetleri teklifi için #Linkedin hesabımdan bana ulaşabilirsin.
Bir dahaki blog yazısında görüşmek üzere. Kendine İyi Bak…
Önerilen Yazı:

Okunmalı

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın...

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma...

Linkedin Şirket Sayfasını Optimize Etmek Kısa Adımlar

Linkedin şirket sayfasını optimize etmek için öncelikle şu soruyu cevaplanmak gerekli. Linkedin şirket sayfanızın kişisel profiliniz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer bu düşünceye sahipseniz platformun...
%d blogcu bunu beğendi: