Pazar, Mayıs 28, 2023

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın tamamen güncellenebilir. İnstagram hashtags konusu da ürün ya da hizmetlerini doğru kitlenin karşısına çıkarmak isteyenlerin merak ettiği bir konu. Burada önemli olan sizin sosyal medyada platformlarındaki algoritmaları güncellemelerini, hesabınızın gelişimini istatistiklere bakarak takip etmeniz. Sonrasında buradan çıkaracağınız sonuçlarla hesabınızı iyileştirmeniz olacak.

Profesyonel anlamda ben de ilk mesleğe başladığımda kaç hashtag kullanmalıyım? Nasıl hashtagler kullanmalıyım? gibi konuları çokça araştırmıştım. Kimileri 30 hashtag kullanın diyordu kimleri 10 tane yeter. Ama yaptığım araştırmaların ve uygulamaların sonucunda iş, sizin içeriğinizin kalitesiyle ve gönderinizi ; gereksiz, alakasız hashtaglerle doldurmamanızda bitiyor. Geçen hafta doğrulanmış Instagram @creators hesabı, platformdaki hashtag’lerden en iyi şekilde yararlanmak için bir ipucu listesi yayınladı. Hooutsuite‘in açıklamasına göre İnstagram hashtags kullanımı için uygun  hashtags kullanım adet sayısı 3 ile 5 arasında olarak belirtildi. Çok hashtag kullanmanın(10-30) fazla kişiye ulaşmada bir etkisi olmadığından bahsedildi. Bu açıklama İnstagram hashtags kullanımımızın nasıl olması gerektiği hakkında bize bir bilgi veriyor.

Instagramda Hashtag Kullanılmalı Mı?

Gönderilerinizin altına kullandığınız hashtagler, sizi takip etmeyen insanların sizi keşfetmesini sağlıyor. Siz gönderinizle alakalı hashtagler kullandığınızda algortimaya; gönderiniz hakkında bilgi vermiş oluyorsunuz. Algortimada bu gönderinizi, içeriğinizle ilgilenebilecek ilgili kişilerin karşısına çıkarmaya başlıyor. (Yani kullanıcılara ben buradayım diyorsunuz:) Ayrıca sosyal medya etkileşimini artırarak daha fazla etkileşime yol açtığı da ifade ediliyor. Dikkat ederseniz gönderiniz hakkında dedim. Çünkü gönderiniz ile alakalı olmayan hashtagleri kullanmanız etkileşimi düşürebilir.

İnstagram Hashtags Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Kullandığınız hashtagler gönderinizle alakalı olmalı,
  • Takipçi sayınız ile kullandığınız hashtag takipçi oranları arasında uçurum olmamalı. (3000 takipçili bir hesap iseniz milyon takipçili hashtagleri kullanmamalısınız. Çünkü bulunabilme olasılığınızı azaltır hatta yok edebilirsiniz.)
  • Takipçilerinizin hesabınızı kolayca bulabileceği gönderinizle alakalı daha niş hashtagler kullanmalısınız.
  • Kendi hashtaglerinizi de oluşturabileceğinizi unutmamalısınız.
  • Takipçilerinizin kullandığı ya da takip ettiği hashtagleri, hashtag stratejinizde değerlendirebilirsiniz.
  • Gönderinizin altına hiçbir açıklama yazmadan sadece hashtag yaparak gönderilerinizi paylaşmayın. Paylaşımınızla alakalı samimi, bilgilendirici cümleler ekleyin.
Ben 30 hashtag kullanımını hem estetik açıdan hem de erişim açısından doğru ve yararlı bir kullanım olmadığını düşünüyorum. Öncellikle algoritma değişikliklerine uyum sağlayıp sonuçlarını karşılaştırmak daha mantıklı geliyor. Özetlersek; hesap sizin hesabınız. Denemelerinizle kendi hesabınızın kalitesini arttıracak kullanımı siz bulacaksınız. Herkesi dinleyin. Size mantıklı geleni bulun ve uygulayın. Sonuçlara göre yeniden stratejinizi gözden geçirin.
Sosyal medya danışmalık ve blog hizmetleri teklifi için #Linkedin hesabımdan bana ulaşabilirsin.
Bir dahaki blog yazısında görüşmek üzere. Kendine İyi Bak…
Önerilen Yazı:

Okunmalı

Google’a Göre YARARLI ve YARARSIZ İçerik Nedir?

YARARLI İçerik: 👉Belirli bir hedef kitle düşünülerek oluşturulan,(önce insanlar için) 👉İçeriğinizin türü ne olursa olsun ulaşmak istediği bir kitleye sahip olan, 👉Tecrübe ve bilgi gösteren, 👉Ne hakkında yazdığınıza...

Halo Etkisi Nedir?

A: Akıllı-çalışkan-fevri-eleştirel-inatçı-kıskanç B: Kıskanç-inatçı-eleştirel-fevri-çalışkan-akıllı Siz olsanız hangi kartı seçerdiniz? A mı B mi? Hangisini seçerseniz seçin verdiğiniz cevabın aslında sizi nasıl yanılttığını öğrenmeye şimdi hazır mısınız? Bu özellikler...

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...
%d blogcu bunu beğendi: