Cuma, Ocak 21, 2022

Etkili Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

Linkedin öğrenci profili oluşturma

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

Linkedin öğrenci profili oluşturma için nelere dikkat etmelisin? Dijital dünyada birçok kuruluş Linkedin gibi profesyonel bir platformda iş için yetenekli adaylar arıyor. Profilini daha dikkat çekici hale getirerek rakiplerinden bir adım öne geçebilirsin.

Bugün konuşacağımız konu Kariyer için okul bitirmeyi, üniversiteden mezun olmayı beklemeden kendi işimizi kendimizin bulacağı, bir kariyer platformundan öte bir profesyonel ağ olan Linkedın platformunda etkili bir şekilde yeteneklerimizi ve hikayemizi konumlandırmak üzerine olacak.

Linkedin bugün Mayıs 2020 itibariyle 150 ülkede 706 milyon kayıtlı üyesi olan içerisinde; iş arayanlar, işverenler, çalışanlar, ik yetkilileri, b2b şirketleri, kişisel markasını konumlandırmak isteyenlerin olduğu bir profesyonel ağ. Böyle profesyonel bir ağda yer edinmek ve kariyer basamaklarınızı inşa etmek çok önemli.

Nereden başlayacağız?

Öncelikle doğru bir Linkedin öğrenci profili oluşturarak başlayacağız.

Bir öğrenci iseniz Linkedin profilinizin bir öz geçmiş değil, profesyoneller arasında bir varlık yaratma aracı olduğunu unutmayın. Burada staj yerlerinizi bulabilecek ve yeni iş fırsatları yakalayacaksınız.

Bu yazıda, bir öğrenci için profesyonel bir Linkedin öğrenci  profili oluşturma için 17 adımdan bahsedeceğim. Her adımı uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca herhangi bir bölümde kendiniz hakkında yalan söylemediğinizden de…

Linkedin öğrenci profili oluşturma aşamalarının her birinin gerçekliğinize benzemesi gerekir. O yüzden kendinizi abartmayın.

Linkedin profil fotoğrafı

1.Adımımız: Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma Profil Fotoğrafınızı ve Arka Plan Doğru Seçmek

Linkedin öğrenci profili oluşturma  bir Facebook ya da diğer sosyal medya mecraları oluşturma gibi değildir. Bu nedenle seçeceğiniz fotoğrafın arka planı net, yakın zamanda çekilmiş, minimal ve sizi yansıtan bir fotoğraf olmasına dikkat edin.

 

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

2. Adım: Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma Dikkat Çekici Bir Başlık Eklemek

Başlık, insanlara neyi takip ettiğinizi ve gelecekte ne yapmak istediğinizi söyleyen bir yerdir. Bir öğrenciyseniz Güzel Sanatlarda öğrenci veya x üniversitesinde öğrenci gibi basit bir açıklama yapmanız yeterli. Bunun yanında ilgilendiğiniz alan ya da alanlarla ilgili anahtar kelimelere de yer verebilirsiniz.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

3.Adım: Transkriptinizi Değil Hikayenizi Anlatın

Diğer bir Linkedin öğrenci profili oluşturma adımı özet alan kısmı. Sen de görmüşsündür. Odtü’nün mezuniyet törenlerinde taşıdığı şahane pankartları vardır. Bir pankartta şöyle diyor; Transkriptimi biliyorsun hikayemi değil😊 İşte özet alan kısmı hikayenizi anlatacağınız önemli bir alan. Buraya yazacağınız bilgiler sizin okul ya da akademi dışındaki etkinliklerinize de genel bir bakış sağlamalıdır. Hangi konuda yetenekli olduğunuzu, gelecekte kendinizi nerede görmek istediğinizi buraya ekleyebilirsiniz. Olmak istediğiniz sektörle alakalı anahtar kelimeleri de eklerseniz işe alım görevlilerinin arama sonuçlarında sizi bulmasını kolaylaştırırsınız.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

4. Adım: Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma: Eğitim Bilgileriniz Ekleyin

Lise eğitiminizden itibaren okuduğunuz okul, kolej, üniversite adlarını ve detaylarını ekleyin.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

5.Adım: Gönüllü deneyimlerinizi vurgulayın

Profilinizde, bir sosyal hayatınızın da olduğunu gösterin. Kâr amacı gütmeyen yardım faaliyetlerinizi, aldığınız görevleri bu bölümde açıklayın. Ve bunu açıklamaktan çekinmeyin.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

6.Adım: Bildiğiniz Dilleri ve Yeterliliklerinizi Ekleyin

Ana diliniz dışında başka bir dil bilmiyorsanız hemen bu yayından sonra onu öğrenmeye adım atın. Kime ait olduğunu sonradan öğrendiğim çok etkili bir şiir var. Bedri Rahmi şöyle diyor:

en azından üç dil bileceksin
en azından üç dilde dümdüz gideceksin
sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

7.Adım: Kazandığınız Sertifikaları, Ödülleri, Onurları Ekleyin

Aldığınız sertifikaların linkleri varsa onları da eklemeyi unutmayın. Bu sizin kendi gelişiminize sunduğunuz katkıları gösterecektir.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

8.Adım:  Aldığınız Kursları Vurgulayın

Daha önce kurslara katıldıysanız, bunları kurslar bölümünde profilinize ekleyebilirsiniz.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

10.Adım: Üzerinde Çalıştığınız Projeleri Ekleyin

İş tecrübeniz olmayabilir ama okulunuzda ve üniversitenizde çeşitli projelerde çalışmış olabilirsiniz. Becerilerinizi ve deneyiminizi göstermek için bunları  proje bölümünde listeleyebilirsiniz.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

11.Adım: Katıldığınız Organizasyonlar Varsa Ekleyin

Bu, işverenler üzerinde olumlu bir etki yaratan yeteneklerinizi göstermede yardımcı olur.

Linkedin yetenekler ekleme

12.Adım: Siz De Olan Ya Da Olmasını İstediğiniz Yeteneklerinizi  Ekleyin

Linkedin 50 adet yeteneğinizi eklemenize onay veriyor.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

  1. Adım: Yeteneklerinizi bağlantılarınızdan onaylamasını ve iletişimde olduğunuz bağlantılarınızın sizin hakkınızda tavsiye mektubu yazmasını isteyin. Çünkü genel olarak insanlar özelde işverenler her zaman başkalarının sizin ve becerileriniz hakkında ne düşündüğünü bilmek ister. Bu şekilde profil ziyaretçileriniz ve işverenleriniz ile güvenilirlik oluşturabilirsiniz.

Linkedin profil url

14.Adım: Linkedin profilinizin URL ayarlarını düzenleyin.

Linkedşn’in profilinize atadığı URL, rastgele sayılar ve alfabelerle dolu olacaktır. Bu nedenle hatırlanması ve paylaşılması kolay olabilecek kısa bir URL oluşturun.

Linkedin gruplarına katılmak

15.Adım: Linkedin gruplarına katılarak benzer düşünen ya da benzer sektördeki insanlarla tanışma fırsatınız olur. Ayrıca sektörünüzle alakalı güncel bilgileri de takip edebilirsiniz.

Linkedin şirket sayfaları

16.Adım: Çalışmak istediğiniz şirket sayfalarını takip edin

Bu sayede mülakatlara şirket hakkında bilgi sahibi olarak gidebilir şirket içindeki açık pozisyonlar ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Linkedin Öğrenci Profili Oluşturma

17.Adım: Düzenli olarak sektörünüzle ya da gelecekte yapmak istediğiniz iş alanı ile ilgili bilgilendirici içerikler yayınlayın. Bu şekilde, profesyoneller ve işverenler arasında bilginizin yeterliliğini kanıtlayabilirsiniz.

Linkedin Feden Çetiner

Şimdi, Linkedin profilinizi oluştururken bu ipuçlarını uygulama ve dünyanın en iyi profesyonelleri arasında bir varlık oluşturma sırası sizde olduğunun bilincinde içeriklerinizi paylaşmaya başlayın.

Linkedin Profili En iyi Hale Getirmenin 16 Yolu ilgini çekebilir.

 Sayfama abone olarak yeni yazılarımdan haberdar olabilirsin. Kendine İyi Bak:)

Okunmalı

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın...

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma...

Linkedin Şirket Sayfasını Optimize Etmek Kısa Adımlar

Linkedin şirket sayfasını optimize etmek için öncelikle şu soruyu cevaplanmak gerekli. Linkedin şirket sayfanızın kişisel profiliniz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer bu düşünceye sahipseniz platformun...
%d blogcu bunu beğendi: