Çarşamba, Ağustos 17, 2022

Dijital İçerik Nedir ?

İçerik Nedir?

İçerik nedir sorusunun cevabına  yakından deneyimlediğiniz bir giriş ile başlayalım. Spor geçmişi olmayan bir aileden geliyorsunuzya da geçmişinizde hiç spor ile ilgilenmediniz. Zamanla fiziksel görünüşünüz hoşunuza gitmemeye başladı. Zayıf veya kilolu olmanız fark etmez: vücudunuzu forma sokmak istiyorsunuz. Amacınız, ya sağlığınız ya aldığınız kıyafetlerin içine girebilmek ya da karşı cinsi etkilemek olabilir. Peki size bundan neden bahsediyorum? Çünkü trend bir içerik hazırlama, kullanmayı unuttuğumuz kasları geliştirmek gibidir. Şu an kendinizi yazar ya da içerik yaratıcısı olarak görmüyor olabilirsiniz: tıpkı kendinizi forma girmek için yeterli olmadığınızı düşündüğünüz gibi.

Her Şey Dahil mi?

Her gün binlercesine sosyal medyada maruz kaldığımız içerik nedir sorusunun cevabı; web sitelerimizdeki, ürün sayfalarımızdaki, bloglarımızdaki metinler ile sınırlı değil. Bir işletme için müşterileriyle ya da potansiyel müşterileriyle etkileşime girer. Bunun yanında;

 • online varlıklarınız,
 • yaptığınız kampanyalar,
 • paylaştığınız fotoğraflar,
 • blog ya da web sitelerinizin sunduğu deneyimlerin hepsi içeriktir. Buna sosyal medya kanallarındaki (Instragram, Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube vs.) her şey dahildir.

İçerik Hazırlama

Sözcükler dünyaya iletmek istediğimiz şeyleri temsil eden birer vekildir ’’  Diyor

Beth Dunn.

Logonuzu kaldırsanız, logonuz olmadan siz kendinizi tanıyabilir misiniz? Cevabınız hayır ise sözcükleriniz sizi tanımlamada devreye girecektir.

Sözcükler gerçekten de bizim adımıza iletmek istediğimiz şeyleri temsil eden elçilerimizdir.

Yazı yazmak, saygın bir heykeltraş sanatçısının heykele şekil vermek için kullandığı malzemeyi işlemeye benzer. Bunun gibi, yazı yazmakta  işletmelerin ve sosyal medya kullanıcılarının ustalıkla kullanmayı becermesi gereken bir malzemedir.

Bu kadar önemliyse herkes içerik hazırlayamaz mı diyorsunuz? Düşüncesine kapılabilirsiniz. Bu düşünceye kapılmanızın en büyük sebeplerinden biri yaygın yanlış kanılar. Yazmak veya bir diğer adıyla içerik hazırlamak bir yetenek işidir ve sadece seçilmiş birkaç kişinin bu yetenekten nasiplendiği yönündeki bu kanı gerçeği yansıtmıyor. Eğer söyleyecek bir sözünüz, içinizde tutmak istemediğiniz bir duygunuz var ise bunu bir şekilde söyleyin. Bunu ister yazarak yapın ister video çekerek ama sosyal medya araçlarını aktif kullanarak gerçekleştirebileceğiniz bir durum olduğunu bilin.

İyi ve Değerli Bir Özgün İçerik Nasıl Hazırlanır?

İçerik Bulmada İlhamı Bekleme!

İyi yazı yazmak kimin umrundaki? Kısa ve hızlının, tıklanma tuzağı başlıkların, Twitter ve Instagram akışlarının, videoların hâkim olduğu bir zamanda yazıya odaklanma fikri biraz sıradan ve basit mi geliyor?

Peki, maruz kaldığımız ve zihnimizi yoran bu içeriklerden kaçı kaliteli ya da özgün ?

Kaç tanesi size ya da içerik hazırladığınız dijital medya kullanıcılarına değer katıyor? Fayda sağlıyor?

Okuyucunun aradığını bulabilmesi, düşüncelerinizi lafı dolandırmadan kısa ve net bir şekilde içeriğinizi üretmeniz okuyucuya saygı duymaktır. Özgünlük, buradan başlamalı değil mi!

İçerik nasıl hazırlanmalı

Aslan Kral animasyon filminde Aslan Kral Mufasa, oğlu Simba ile birlikte Gurur Kayası’nı incelerken şöyle diyor: ‘’Işığın değdiği her yer krallığımızdır.’’  Bunu internet dünyasına uyarlarsak: Işığın değdiği her yer içeriktir.

Aşağıda sıraladığım 3 temel ilke yazı yazmayı kolaylaştırır. Diğer taraftan kaliteli içeriklerin oluşmasına harika katkılar sunuyor. Bu doğrultuda yazılan yazılar, videolar vb. sizin içerik stratejinizi oluşturmada yardımcı olacaktır.

Kaliteli İçerik 3 Temel Üzerine Atılmalı

Sosyal medyada olmak her ne kadar ‘’sanal’’ etiketi ile etiketlensede etkileşime ve iletişime geçtiğimiz kişiler canlı insanlar. Sosyal medyada olmak bizlerin önemsediği duyguları geçersiz hale getirmiyor. Kaliteli bir içerik bu bakış açısı ile şekillenirse okuyucuda bir karşılık buluyor. Bu nedenle fayda, ilham ve empati üzerine kurulmamış bir içerik istenilen güven ve başarıyı yakalamakta zorluk çekiyor.

Bir konu hakkında araştırma yapmak istediğimde karşıma çıkan tıklanma tuzağı içerik başlıklarına düşüyorum. Aradığım sorunun cevabını bulabileceğim düşüncesiyle sonuna kadar devam ettiğim; blog yazıları, web siteleri, ürün tanıtım sayfaları o kadar çok oldu ve oluyor ki..

Sonuna geldiğimde ise koca bir hayal kırıklığı! Aradığım cevabı bulamamış olarak sayfayı terk ediyorum. Sinirlenmemek elde değil. Bu okuyucuya saygı duymamaktır. Sadece Google sıralamalarında en üstlerde yer almak için yapılan içi boş bu stratejiler zamanla okuyucu güvenilirliğinin kaybolmasına sebep olacaktır.

Kaliteli İçerik Nedir?

Önemli olan iyi bir hikâye anlatıcılığı değil,

bir hikâyeyi iyi anlatmaktır. Bu nedenle;

Fayda, insanlar için önemli olan bir şeyi yapmaları konusunda onlara yardımcı olmanızdır. Fayda ile; karşılaştıkları zorluklarının üstesinden gelmelerine ya da karar vermelerine yardımcı olursunuz.

İlham, içeriğinizin verilerden ya da yaratıcılığınızdan ilham almış olmasıdır.

Empati ile bıkmadan usanmadan okuyucunun ya da hedef kitlenizin gözlerinden dünyayı görürsünüz.

İçerik Nasıl Olmalı

Hatırlayın! Işığın değdiği her yer içeriktir.

Buraya kadar okumaya devam ettiğinize göre: Yazmanın önemli olduğunu fark etmiş ve sadece seçilmiş birkaç kişinin iyi bir yazar olabileceği yönündeki şartlandırılmış fikri kovalamış olmalısınız. İçerik Zamanı O zaman yazmak neye benziyor?

Benim matematiğim kötüdür. Bunun kötü olmasının sebebi matematiği sevmemem değil matematiğin korkutucu bir şey olduğunu anlatmak için çaba sarfeden eğitim sisteminin kendisidir. Yıllar sonra istediğim hedefleri gerçekleştirmek için severek çalıştığım matematiğin mantığını anladığımda bunu fark etmiştim. Matt Waite’in dediği gibi: ‘’İyi matematikle kötü matematik arasındaki fark sıkı çalışmaktır. Denemektir. Çok çalışmaktır. Daha önce hiç çalışmadığınız kadar çok çalışmaktır. O kadar.’’

Aynı şey yazı içinde geçerlidir. Yazı yazmak, alışkanlık ile ilgilidir. Sıkı çalışırsınız, çok sıkı çalışırsınız. Denersiniz…

İçerik Stratejim Nasıl Olmalı?

Burada da kendinize sormanız gereken birkaç soruyu cevaplayarak kendi içerik stratejinizi oluşturulabilirsiniz.

 • İçerikle Neyi Başarmayı Hedefliyorsunuz?
 • Hedef Kitleniz Kimler?
 • İçeriği Hangi Mecralarda Kullanacaksınız?
 • Hangi Günlerde İçeriklerinizi Paylaşacaksınız?
 • İçeriklerinizi Paylaşacağınız İdeal Gün Sayınız Nedir?

İçerik Yazarken Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Bu blog yazısını yazmamdaki amacım, öncelikle bir içerik yaratıcısını ‘’kurallar’’ın sıkışmışlığından kurtarmak ve araçları işlevsel hale getirmesine destek sunmak. İçerik yönetmenin elbette kuralları vardır ama öncelikli olan bu kurallara göre yaratmak değil vermek istenilen faydanın ruhunu okuyucuya geçirebilmektir. (Eğer yazdığınız şeyi sizi önemsemezseniz, kimse önemsemez.) Sonrasında içerik yönetiminde uyulması gereken kuralları uygulamak daha kolay olacaktır.

İçerik Yazmaya Dair Özgürleştirici Maddeler

 • En önemli sözcükleri başa koyun.
 • Muhteşem bir başlık atın.

Unutmayın!

‘’İyi Bir Açılış Sizi Partiye Davet Eder, İyi Bir Kapanış Size Keşke Daha Fazla Kalabilseydim Dedirtir.”

Matthew Stibbe

 • Lisedeki giriş, gelişme ve sonuç kurallarını unutun gitsin.
 • İçeriklerde müşterinizin ya da okurunuzun gereksinimlerini ön plana koyun patronun değil.
 • Net ve anlaşılır olun.
 • Kelime tekrarlarından kaçının.
 • Eğlenceden, mizahtan ve benzetmelerden yararlanın.
 • Öğretir gibi yazın.
 • Kendinizi okuyucunuzun yerine koyun.
 • Empati kurun.
 • Doğru söyleyin.
 • Bolca düşünün.

Oldu ki sıkıldınız, tıkandınız. Masanızdan kalkın,

dolaşın,

bir kahve için sonra tekrar o beğenmediğiniz taslağınızın başına oturun.

 • Sıkı bir okuyucu ve araştırmacı olun.
 • Soru sorun.
 • Sözcüklerin, diğer sözcüklerle  konumuna bağına dikkat edin.
 • Tek bir kişiye hitap ediyormuş gibi yazın. (Sen/ Siz)
 • Verilerden, görsellerden, videolardan, giflerden yararlanın.
 • Anlatmayın, gösterin.
 • O beğenmediğiniz ilk taslak içeriğinizi yazın.
 • Silin, ekleyin, düzenleyin.
 • Yazınızın okunaklı olduğundan emin olmak için tekrar gözden geçirin.

”Sanal” dünya nasıl olsa demeden olduğunuz ve olduğu gibi yazarsanız içeriklerinizin değeri kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Leonardo Da Vinci’nin dediği gibi ”Bir sanat eseri asla tamamlanmaz, sadece terk edilir”

Kendine İyi Bak Güzel İnsan.

Okunmalı

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın...

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma...
%d blogcu bunu beğendi: