Cumartesi, Mayıs 27, 2023

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma kavramı daha da önem kazandı. Bunun sebeplerinden biri kuşkusuz sosyal medyanın yarattığı imkanlar.

Ben de  bugün çevrimiçi kişisel markasını yaratmak isteyenlere yol gösterici olması adına beş maddeyi açıklıyorum. Öncelikle şuna inanmalı ve şunu bilmelisin ki kişisel marka olmak için başarılı bir kariyer sahibi olman ya da kişisel marka olmak için ünlü olman gerekmiyor.

Neden? Bugün artık çoğu insan akıllı telefon, internet ve de sosyal medya hesabı ile bunu gerçekleştirebiliyor. Önemli olan kendini nerede nasıl konumlandırdığın.

📌İnsanlara değer katan, olmak istediğiniz niş bir alanda kendi markanı oluşturabilirsin.

👉Nasıl mı?

Kişisel Marka Olmak İçin 5 Kolay Adım

Kolay dediğime bakmayın! Çünkü; kişisel marka olmak; sabır ve sıkı çalışma gerektirir.

Öncelikle:

1. Profil resminizle kendinizi en iyi şekilde ortaya koyun. İnsanlar size güvenmeli. Markanızı insanileştirmek için kendi resminizi kullanın.

2. Aynı anda birçok sosyal medya platformunda olmanız gerekmiyor. Kimi modayı, yemek sektörünü, fotoğrafçılığı çok sıkı takip ediyordur. Bunlarla ilgileniyor, çalışmalar yapıyordur. Ya da bunlarla ilgili bir şeyler yapmak istiyor olabilir. Bu nedenle daha görsel tabanlı bir platformda olması gerekir. (Pinterest, Instagram gibi)

İş tecrübeleri vardır ya da alanıyla ilgili iş arayan birisidir. Bu kişi için en doğru platform LinkedIn’dır. (Beni LinkedIn‘den takip edebilirsin:) Ya da iş dünyasının dikkatini çekecek bir işi vardır. Bunun için de en doğru adres LinkedIn’dir. Çünkü hedef kitleniz neredeyse orada aktif olmanız gerekli. Hedef kitlem kim? Sorusunu yanıtlayın. Çünkü her platform farklı türde içeriği gerekli kılar. Sosyal medyada yapmamanız gereken 9 hata başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

3. Bir adım öne geçmek ve becerilerinizi ilgi çekici bir şekilde sergilemek için web siteniz ya da blog siteniz olsun. Bugün hepimiz bir ürün, bir hizmet almak istediğimizde aramalara ilk önce web sitelerinden başlamıyor muyuz? Bir  marka olmak için sizi profesyonel gösterecek adımları atmaktan çekinmeyin ya da ertelemeyin.

4. İçerik oluşturun ve paylaşın. İçerik, çevrimiçi güçlü bir markanın temelidir. Kitlenize; değer katan, fayda sağlayan içerikler üretmediğiniz sürece sosyal ağlarınız ve web siteniz değersizdir.

5. İçeriklerinizi yaygın tanınan diğer web site ya da sayfalarda yayınlayın. Bu şekilde de tanınırlık kazanabilirsiniz. Bunun yanında başkalarının içeriklerini paylaşarak, anlamlı yapıcı geri bildirimler bırakmak değerli etkileşimleri ortaya çıkarır.

Kişisel marka demek;

Öncelikle güvenilen kişi demektir. Siz insanlara değer kattıkça; fark edilirsiniz. Zamanla bilinirliliğiniz artar ve bir fenomen olarak anılmaya başlarsınız. Bu durum size bir gelir kapısı da aralar.

Unutmayın!

📍Çok çaba sarfedeceksiniz
📍Zaman harcayacaksınız ama

⭐İstemek ‘İstiyorum’ demek değil, harekete geçmektir.

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere…

Okunmalı

Google’a Göre YARARLI ve YARARSIZ İçerik Nedir?

YARARLI İçerik: 👉Belirli bir hedef kitle düşünülerek oluşturulan,(önce insanlar için) 👉İçeriğinizin türü ne olursa olsun ulaşmak istediği bir kitleye sahip olan, 👉Tecrübe ve bilgi gösteren, 👉Ne hakkında yazdığınıza...

Halo Etkisi Nedir?

A: Akıllı-çalışkan-fevri-eleştirel-inatçı-kıskanç B: Kıskanç-inatçı-eleştirel-fevri-çalışkan-akıllı Siz olsanız hangi kartı seçerdiniz? A mı B mi? Hangisini seçerseniz seçin verdiğiniz cevabın aslında sizi nasıl yanılttığını öğrenmeye şimdi hazır mısınız? Bu özellikler...

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...
%d blogcu bunu beğendi: