Salı, Ağustos 16, 2022

Blog Yazmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Blog Yazmak Nasıl Olunur?

Blog yazmak için önce okunmaya değer blog yazılarının hangileri olduğunu açıklamamız gerekir. Hepimiz bir ürün veya hizmet satın almadan önce o şey hakkında bilgi sahibi olmak isteriz. Bunun cevabını  en bilgili olduğunu düşündüğümüz arama motorlarına sorarız. Önümüze okuyabileceğimiz birçok seçenek çıkar. Bu seçenekler arasında okunmaya değer kaç blog ile karşılaşırız?

 • Bilgi vermeyen,
 • uzattıkça uzatan,
 • belki sonunda bilgi veriyordur deyip devam ettiğimiz kaç blog oldu değil mi?

Blog yazmak istiyorum ne yapmalıyım? Sorusuna cevap arıyorsanız okuyucunun ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda yazmanız sizi güvenilir bir Blogger olarak kalmanıza yardımcı olur. Hiç kimse doğuştan blog yazarı olmaz. Blogger olmak;

 • okumak,
 • en doğru yazım şeklini bulana kadar hatalar yapmak ve hataları düzeltmek,
 • araştırmak ayrıca okuyucuya doğru bir bilgi akışı sağlamak ile mümkündür.

Bir blog sayfası açtım. İyi bir blog yazmak istiyorum ama nasıl yazmam gerektiği ile ilgili nereden başlayacağınız konusunda sizlere bazı yol işaretleri sunuyorum.

Unutmayın! ”En uzun yolculuklar bir adımla başlar” der Lao Tzu.

1.ADIM: Kendinize Sorun

Adımınızı atmaya hazır mısınız?

Yola neden çıktığınızı bilmiyorsanız varacağınız yerin ne olduğu önemli değildir. Blog yazmadan önce amacınız hakkında düşünün. ”Ben kimim ve insanlara nasıl değer katarım?” sorusuna odaklanırsanız adım adım insanların yüreklerine, ihtiyaçlarına dokunmanız gerektiğini fark edeceksiniz.

Blog yazmak için düşünme

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Pazarlama, ticaret, sosyal medya ve birçok alanda büyük bir öneme sahip olan hedef kitle belirleme stratejisi blog yazımında da önemlidir. Çünkü kime yönelik nasıl ve ne yazacağınızı bilirseniz blog yazınızın konusunu oluşturmak o kadar kolay olacaktır.

 1. Okuyucularım ne öğrenmek istiyor?
 2. Hedef kitlem hangi kuşaktan?
 3. Cinsiyetleri, yaş aralıkları nedir?
 4. Hangi konuları nasıl arıyorlar? Gibi sorular blog yazınızda akıcılığı sağlamanızda inanılmaz derecede yardımcı olacaktır.

3: Hangi Konuda Blog Yazacağınıza Yazmadan Önce Karar Verin

Blog yazmaya karar verdiniz. Peki hangi konuda blog yazacaksınız? İlgilendiğiniz her şey;

 • hayata dair tecrübeleriniz,
 • mesleğiniz, 
 • okuduğunuz kitaplar kısaca okuyana bilgi desteği sağlayan onların işine yarayacak herhangi bir konu hakkında yazın. Konunuzu yazmadan önce düşünmeniz, zihninizde bir blog haritası oluşturmanız yazınızın resmini canlandırmanızda yardımcı olur.

4: Blog yazısı kolay okunabilmeli ve okuyucun gözünü yormamalı

Evet. Okuyucunun kolay okuduğu blog yazıları web sitenizde kalma süresini uzatır. Madde işaretlerini, alt başlıkları yazınızın içerisinde kullanın. Anlatım bozukluklarına sebep olmayacak şekilde anahtar kelimelerini yazınızın alt başlıklarında ve yazınıza eşit şekilde dağıtarak kullanın. SEO uyumlu makale yazmak her bulduğumuz anahtar kelimeyi yazıya eklemek değildir. Anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçmadan varsa ilgili terimlere okuyucuyu yönlendirin.

5: Blog Yazılarınızda Görsel Kullanın

Okuyucunun ilk aşamada yazıyı göz gezdirerek değerlendirildiği biliniyor. Yazıyı daha çekici hale getiren bilgi verici olması ile göze hitap ediyor oluşudur. Yazınızın içeriğine uygun bir görsel belirleyin. Belirlediğiniz görsel benzerlerinden farklı olmalıdır. Ayrıca kullandığınız görselin kaynağını belirtmeye özen gösterin. Böylece itibarınızı sıradan olanlardan ayırırsınız. Müşterilerinizin ve okuyucularınızın gözünde irtibatınızda artacaktır.

Blog Yazmak Nedir Ne İşe Yarar?

                                      Fotoğraf: http://kutzmade.com

6: Kelime Sayınızda Dengeyi Sağlayın

Blog’ta kelime sayısını belirlemek tamamen size kalmış. Yazacağınız blog yazısının uzunluğu konusuna değişiklik gösterebilir. Google uzun ve detaylandırılmış yazıları seven bir algoritmaya sahip. Uzun biçimli içerik, alanınızda daha fazla uzman gibi görünmenizi sağlayabilir, katılım ve paylaşım olasılığını artırabilir, arama motoru sonuç sayfanızı (SERP) iyileştirebilir. 2012 yılında serpIQ, 20.000’den fazla anahtar kelimeyi içeren bir çalışma yürütmüştür. Sonuçlar, ilk 10 sonucun her birinin ortalama içerik uzunluğunun 2.000 kelimeden fazla olduğunu göstermiş.

 

7: İlgi Çekici Bir Başlık Bulun

Bir yazıyı okunmaya değer kılan öncelikle o yazının başlığıdır. Yazınızı yazın sonrasında yazı ile uygun 65 karakterden uzun olmayacak başlıklar oluşturun. Yazınıza başlık bulmak ilk aşamada zor gelebilir ama imkansız değildir. Tıpkı görsel kullanmada olduğu gibi başlığınızda, yazınızla uyumlu ve anahtar kelimenin yer almasına dikkat edin.

8: Müzik Açın

Ne alaka! Demeyin. Müzik gerçekten ruhun gıdasıdır. İlham gelmesini beklerken ilhamı sizin aklınıza getirir. Ben blog yazmak istediğimde ya da içerik üretmem gerektiğinde çoğu zaman piyano dinlerim. Siz farklı bir enstrümantal ses ile de bunu yapabilirsiniz.

Ben de piyano dinlemek istiyorum diyenler için buraya link bırakıyorum.

1* https://bit.ly/39kmM0X

2* https://bit.ly/39kmJCj

3* https://bit.ly/3q9O4Ng

9: Yazmaya Başlayın

Nereden  başlayacağını artık biliyorsun değil mi?:) Endişelenme, sadece yaz. Yazdıkça gelişirsin. Okudukça ve araştırdıkça ne yazman gerektiğini öğreneceksin Kendi tarzını oluşturacaksın. Sürdürebilmek, ritmi kesmemektir. Uzun soluklu çalışmalar için bu önemli. Ritim bir kez belirlendikten sonra gerisi bir şekilde hallolur der Haruki Murakami. İstikrarlı olun.

10: Yazım Hatalarınızı Düzeltin

‘-de ayrı yazılır ayrı’ diyen size yardımcı olmak isteyenleri bir tarafa koyarsak iğneyi kendine batırmayanları silin yapın gitsin. Size bu konuda yardımcı olacak harika bir uygulamayı buraya bırakıyorum ama biraz iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İlgili uygulama için: https://turkceyaz.com/

11: SEO Ayarlarınızı Yapın

SEO Nedir? Sorusunu sorabilirsiniz. İlerleyen yazılarımda bu konuya değineceğim. Kısaca SEO: Arama motorlarında yazdığınız sayfaları üst sıralara çıkarmak ve organik trafiği arttırmak için kullanılan anahtar kelime çalışmasının adıdır. Daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız yazınızı en baştan SEO ayarlarını gözden geçirerek yazınızı en uygun hale getirin.

12: Yazınız Hakkında Başkalarından Fikir Alın.

 • Emek harcadınız,
 • Zorlandınız,
 • Karıştırdınız,

Sildiniz bir daha yazdınız ama keyif aldınız. Yeteneğinizi keşfettiniz ya da geliştirmeniz gerektiğini fark ettiniz ama en önemlisi adım attınız. Kendinizi tebrik edin. Yazdığınız keyifli yazılarınızı benimle de paylaşmaktan çekinmeyin. Merakla bekliyorum.

Kendine İyi Bak Güzel İnsan.

Okunmalı

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...

İnstagram Hashtags Kaç Adet Kullanılmalı?

İnstagram hashtags nasıl kullanılır? Kaç adet hashtag kullanılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyim ki sosyal medya mecraları sabit bir kuralla işlemiyor. Bugün kullanıma açılan  özellik yarın...

Kişisel Marka Olmak İçin Çevrimiçi 5 Kolay Adım

Kişisel marka; tecrübelerini, bilgilerini, uzmanlıklarını  diğer insanlara aktararak insanlar üzerinde etki oluşturmadır. Pandemi ile birlikte hızlı bir geçiş yaptığımız dijitalleşme çağında kişisel marka olma...
%d blogcu bunu beğendi: