Pazartesi, Mart 1, 2021

İyi Bir Blog Nasıl Yazılır?

 

Hepimiz bir ürün veya hizmet satın almadan önce o şey hakkında bilgi sahibi olmak isteriz. Bunun cevabını  en bilgili olduğunu düşündüğümüz arama motorlarına sorarız. Önümüze okuyabileceğimiz birçok seçenek çıkar. Bu seçenekler arasında okunmaya değer kaç blog ile karşılaşırız? Bilgi vermeyen, uzattıkça uzatan, belki sonunda bilgi veriyordur deyip devam ettiğimiz kaç blog ile karşılaştık değil mi? İyi bir blog  nasıl yazılır? Sorusuna cevap arıyorsanız okuyucunun ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda yazmanız sizi güvenilir bir Blogger olarak kalmanıza yardımcı olur. Hiç kimse doğuştan Blogger olmaz. Blogger olmak; okumak, en doğru yazım şeklini bulana kadar hatalar yapmak ve hataları düzeltmek, araştırmak ayrıca okuyucuya doğru bir bilgi akışı sağlamak ile mümkündür.

Bir blog sayfası açtım. İyi bir blog yazmak istiyorum ama nasıl yazmam gerektiği hakkında emin değilim mi diyorsunuz? Blog nasıl yazılır? Sorusunun cevabını sizlere sunuyorum.

Unutmayın! ”En uzun yolculuklar bir adımla başlar” der Lao Tzu.

Adımınızı atmaya hazır mısınız?

1.ADIM: Kendinize Sorun

Yola neden çıktığınızı bilmiyorsanız varacağınız yerin ne olduğu önemli midir? Blog yazmadan önce amacınız hakkında düşünmelisiniz. ” Ben kimim ve insanlara nasıl değer katarım? ” sorusuna odaklanırsanız adım adım insanların yüreklerine, ihtiyaçlarına dokunmanız gerektiğini fark edeceksiniz.

2. ADIM: Hedef Kitlenizi Belirleyin

Pazarlama, Ticaret, Sosyal Medya ve birçok alanda büyük bir öneme sahip olan hedef kitle belirleme stratejisi blog yazımında da önemlidir. Çünkü kime yönelik nasıl ve ne yazacağınızı bilirseniz blog yazınızın iskeletini oluşturmanız o kadar kolay olacaktır. Okuyucularım ne öğrenmek istiyor? Hedef kitlem hangi kuşaktan? Cinsiyetleri, yaş aralıkları nedir? Hangi konuları nasıl arıyorlar? Gibi sorular blog yazınızda akıcılığı sağlamanızda inanılmaz derecede yardımcı olacaktır.

3.ADIM: Hangi Konuda Blog Yazacağınıza Yazmadan Önce Karar Verin

Blog yazmaya karar verdiniz. Peki hangi konuda blog yazacaksınız? İlgilendiğiniz her şey, hayata dair tecrübeleriniz, mesleğiniz, okuduğunuz kitaplar kısaca okuyana bilgi desteği sağlayan onların işine yarayacak herhangi bir konu hakkında yazabilirsiniz. Konunuzu yazmadan önce düşünmeniz zihniniz de bir blog haritası oluşturmanız yazınızın resmini canlandırmanızda yardımcı olacaktır.

4.ADIM: Bir blog yazısı kolay okunabilmeli ve okuyucun gözünü yormamalı

Evet. Okuyucunun kolay okuduğu blog yazıları web sitenizde kalma süresini uzatır. Maddelendirmeyi, başlıkları yazınızın içerisinde kullanın. Anlatım bozukluklarına sebep olmayacak şekilde anahtar kelimelerini yazınızın alt başlıklarında ve yazınıza eşit şekilde dağıtarak kullanın. SEO uyumlu makale yazmak her bulduğumuz anahtar kelimeyi yazıya eklemek değildir. Anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçmadan varsa ilgili terimlere okuyucuyu yönlendirin.

5.ADIM: Blog Yazılarınızda Görsel Kullanın

Bir okuyucunun ilk aşamada yazıyı göz gezdirerek değerlendirildiği biliniyor. Yazıyı daha çekici hale getiren bilgi verici olması ile göze hitap ediyor oluşudur. Yazınızın içeriğine uygun bir görsel belirlemelisiniz. Belirlediğiniz görsel benzerlerinden farklı olmalıdır. Ayrıca kullandığınız görselin kaynağını belirtirseniz itibarınızı sıradan olanlardan ayırırsınız. Böylece itibarınız  müşterilerinizin ve okuyucularınızın gözünde artacaktır.

                                      Fotoğraf: http://kutzmade.com

6.ADIM: Kelime Sayınızda Dengeyi Sağlayın

Blog yazısında kelime sayısını belirlemek tamamen size kalmış. Yazacağınız konun içeriğinin akışına göre hem uzun hem de kısa yazılar yazabilirsiniz. Google uzun ve detaylandırılmış yazıları seven bir algoritmaya sahip. Uzun biçimli içerik, alanınızda daha fazla uzman gibi görünmenizi sağlayabilir, katılım ve paylaşım olasılığını artırabilir, arama motoru sonuç sayfanızı (SERP) iyileştirebilir.  2012 yılında serpIQ, 20.000’den fazla anahtar kelimeyi içeren bir çalışma yürütmüştür. Sonuçlar, ilk 10 sonucun her birinin ortalama içerik uzunluğunun 2.000 kelimeden fazla olduğunu göstermiş.

 

7.ADIM: İlgi Çekici Bir Başlık Bulun

Bir yazıyı okunmaya değer kılan öncelikle o yazının başlığıdır. Yazınıza başlık bulmak ilk aşamada zor gelebilir ama imkansız değildir. Tıpkı görsel kullanmada olduğu gibi başlık seçiminde de içerikle uyumlu ve anahtar kelimenizin yer aldığı bir başlık olmasına dikkat edin.

8.ADIM: Müzik Açın

Ne alaka demeyin. Müzik gerçekten ruhun gıdasıdır. İlham gelmesini beklerken ilhamı sizin aklınıza getirir. Ben blog yazmak istediğimde ya da içerik üretmem gerektiğinde çoğu zaman piyano dinlerim. Siz farklı bir enstrümantal ses ile de bunu yapabilirsiniz.

Ben de piyano dinlemek istiyorum diyenler için buraya link bırakıyorum.

Youtube: https://bit.ly/39kmM0X

Youtube: https://bit.ly/39kmJCj

Youtube: https://bit.ly/3q9O4Ng

8.ADIM: Yazmaya Başlayın

Nereden  başlayacağını artık biliyorsun değil mi?:) Endişelenme, sadece yaz. Yazdıkça geliştiğini, okudukça ve araştırdıkça ne yazman gerektiğini öğreneceksin. Kendi tarzını oluşturacaksın. Sürdürebilmek, ritmi kesmemektir. Uzun soluklu çalışmalar için bu önemli. Ritim bir kez belirlendikten sonra gerisi bir şekilde hallolur der Haruki Murakami. İstikrarlı olun.

9.ADIM: Yazım Hatalarınızı Düzeltin

‘-de ayrı yazılır ayrı’ diyen size yardımcı olmak isteyenleri bir tarafa koyarsak iğneyi kendine batırmayanları delete yapın gitsin. Size bu konuda yardımcı olacak harika bir uygulamayı buraya bırakıyorum ama biraz iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İlgili uygulama için: https://turkceyaz.com/

10.ADIM: SEO Ayarlarınızı Yapın

SEO Nedir? Sorusunu sorabilirsiniz. İlerleyen yazılarımda bu konuya değineceğim. Şimdilik kısaca diyebilirim ki Seo: arama motorlarında yazdığınız sayfaları üst sıralara çıkarmak ve organik trafiği arttırmak için kullanılan anahtar kelime çalışmasının adıdır. Daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız yazınızı en baştan SEO ayarlarını gözden geçirerek yazınızı en uygun hale getirin.

11.ADIM: Yazınız Hakkında Başkalarından Fikir Alın.

Emek harcadınız, zorlandınız, karıştırdınız, sildiniz bir daha yazdınız ama keyif aldınız. Yeteneğinizi keşfettiniz ya da geliştirmeniz gerektiğini fark ettiniz ama en önemlisi adım attınız. Kendinizi tebrik edin. Yazdığınız keyifli yazılarınızı benimle de paylaşmaktan çekinmeyin. Merakla bekliyorum.

Kendine İyi Bak Güzel İnsan.

Okunmalı

We Are Social 2021 Türkiye Raporu Açıklandı

Geçen hafta  We are social 2021 Djital Raporuna birlikte göz atmıştık. İncelemek isteyenler için https://bit.ly/3pAe0A9  link'i bırakıyorum., Evde olduğumuz günleri değerlendirdiğimizde internetle olan ilişkimiz gittikçe...

Clubhouse Nedir?

Son zamanlarda internet dünyasını sallayan yeni bir fenenomen olan Clubhouse Nedir? sorusunun cevabını merak edenlerden iseniz görselli ve kısa bilgilere ne dersiniz? Sektöründen insanlarında yer...

We Are Social 2021 Açıklandı

Pandemi pandemi 🙂 Nelere yol açtın sen? Sözü çok uzatmadan 2021 yılının dijital raporu We Are Social’a göre dünyanın ve Türkiye’nin sosyal medya ile...
%d blogcu bunu beğendi: