Perşembe, Mayıs 25, 2023

Etkili Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman Yönetimi Faydaları

Zaman Yönetimi Yapamıyor Musunuz?

Zaman yönetimi sorununuz mu var? O zaman şu düşünceler size tanıdık gelecektir.

Zamanın çok çabuk akıp gitmesinden şikayetçiyizdir. O kadar yoğunuzdur ki kendimize vakit ayırmak istesek ‘’zamanım yok ki’’ der ve işin içinden çıkarız.

’’Zaman yönetimi yapamıyorum’’ deriz.

‘’Başımı kaşıyacak vaktim yok’’ deriz.

‘’Koşuşturmaktan kendime vakit ayıramıyorum.’’

Eğer zaman daha ağır ağır aksaydı bu merdivenlerden neler yapardık neler…

Öyle değil mi! Kendimize yeterince vakit ayıramadığımızdan şikayetçiyiz. Sevdiklerimiz kendilerine vakit ayrılmadığından şikâyet ediyor. Peki bizleri yaşamaktan alıkoyan bu yoğunluğun sebebi nedir?

 • Zamanımızı verimsiz kullanmak ya da
 • İşerimizi planlamamak olabilir.

Elbette  planlarımızı uygulamamıza engel olacak dış etmenlerinde  olması zamanımızı verimsiz kullanmamıza neden oluyor. Sosyal medya hesaplarında nasıl akıp gittiğini bilmediğimiz saatler, dakikalar, saniyeler; bir iş yaparken hep elimizin altında olmasını istediğimiz ve bir an yanımızdan ayrılsa annesinin elini bırakıp kaybolmuş bir çocuk gibi yeri göğü inleteceğimiz telefonlar, mailler, hafta sonuna sarkan işler güçler…

Haklısın! Bu kadar dikkat dağıtıcı ve yorucu bir yaşantının içinde nasıl planlı yaşayabilir ve zaman yönetimi yapabilirsin?

Zaman Yönetimi Nedir? 

Zaman yönetimi, daha etkin ve akıllıca çalışmaktır. Saniyelerle boğuşuruz. Son saniye kazanır ya da kaybederiz. Saniyelere bağlı hayatlarımızda planlı çalışmak zamanımızı verimli bir şekilde yönetmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle zaman:

 1. yerine konulması,
 2. geriye döndürülmesi ve
 3. satın alınması mümkün olmayan bir kaynaktır.
 • 1 yıl herkes için 365 gün

Astronom Carl Sagan’ın dediği gibi ‘’Küçük bir toz tanesi üzerinde yaşıyoruz.’’

 • 1 gün herkes için 24 saat ve
 • 1 saat herkes için 60 dakikadır.

Öyleyse zamanınızı planlı bir şekilde yönetmeye hazır mısınız?

Zaman Yönetimi Neden Gereklidir ve Faydaları

 • Zaman tuzaklarından kurtarır.
 • Öncelikli ve önemli işlerinizin planladığınız sürede bitmenizi sağlar.
 • Sorumlulukların paylaşılmasına imkan tanır.
 • Stresi azaltır ve enerjinizi yüksek tutar.
 • Kendinize olan güveninizi ve inancınızı arttırır.
 • İradenizi güçlendirmede yardımcı olur.
 • Artık yapamam değil yaparım diyebilmenizi sağlar.
 • Konsantrasyonunuzu arttırır.
 • Disiplinli çalışma anlayışınız gelişir.

Zamanı Verimli Kullanmanın Önemi

Zaman Yönetimi İçin Öneriler

Gerçek Zamanı Algılamak

Her işin başlangıç süresi ve bitiş süresi vardır. Yaptığınız iş 2 saatlik ise ama siz bunu 5 saatte mi yapıyorsunuz? Muhtemelen verimsiz çalışıyorsunuz. Aynı işi 1 saat gibi kısa bir sürede yapıyorsanız sevinmeyin! Çünkü bu hız size dikkatsizlik ve hatalar getirecektir.

Kararını Ver

Zaman ve Zaman yönetimi sizden bağımsız akan bir süreç değildir. Bu nedenle  zamanınızı verimsiz kullanmanıza neden olan sorunları tespit etmelisiniz. Tespit ettikten sonra ne yapacaksınız? Bu sorunları çözmek isteyip istemediğinize net bir şekilde karar vermelisiniz. Kararsızlık sizi bir adım ileriye götürmez sadece olduğunuz yerde kafesteki kuş gibi çırpınmanıza neden olur.

Kendinize Sorular Sorarak Başlayın

Zamanla ilgili sorunlarımın farkında mıyım?

İç disiplinimi sağlayabiliyor muyum?

Öz yönetimimden yoksun muyum?

Zamanımı verimli kullanmak istiyor muyum?

Verimli kullanırsam kazançlarım neler? Ya verimli kullanmasam ne kaybederim?

Kendine Dürüst Ol

2 yaşındaki bir çocuğa bile zorla yemek yediremezken: zamanını yönetmekte değişmek istemezsen, emek ve çaba harcamazsan nasıl hedeflerine ulaşabileceksin? Rahatlığa o kadar çabuk alışırız ki bu rahatlığı kaybetmemek için ertelemeyi alışkanlık ediniriz. Öncelikle sen,

kendin süreci ele alıp kararlıkla yönetmek istemiyorsan;

 • hiçbir online uygulama,
 • ajanda veya
 • aldığın herhangi bir not sana zamanını verimli yönetmen gerektiğini öğretmeyecek. Zaman yönetimi senin elinde!

Evet seni iç disiplininden mahrum bırakacak çeldiriciler var

ama bu çeldiricilerle mücadele edecek güçte sen de var.

David J. Schwartz diyor ki:’Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız aklınız bunun neden imkânsız olduğunu ispat etmek üzerine çalışmaya başlar. Bir şeyi yapabileceğinize gerçekten inandığınızda aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar.’’

O zaman güç uyanıyor…

Öz Yönetiminden Yoksun Muyum?

Farklı hayatlarda farklı mekanlarda görmediğimiz yüzlerle ortak olan diyaloglarımız vardır. Bu diyaloglar bizim öz denetimimizin az olduğuna işaret eder. Onlarla daha önce tanıştın!

 • Benim hiçbir işim doğru gitmez.
 • İşe yaramayacağını biliyorum.
 • Çok beceriksizim.

Bu olumsuz diyaloglar iç disiplinimizin yol almasını çeldiren içsel etkenlerdir. Harekete geçmenizi engelleyen bu çeldiricilerden kurtulmak mümkün. Nasıl mı?

Victor Hugo’nun dediğini uygulayarak:

”Bir çocuğa yalan söyleme demeyin doğruyu söyle deyin. Birincisin de suçlamış, ikincisinde yol göstermiş olursunuz.”

Kendini Tanıyor Musun?

Güçlü yönlerim nelerdir? Zayıf yönlerim nelerdir? Soruları;

 • bir projeye başlamadan,
 • bir ticari girişimde ya da bir iş görüşmesinin öncesinde sıkça duyduğumuz ve
 • uyguladığımız SWOT analizi sorularının en meşhur olanlarıdır. Biliyorsun.

Swot Analizi

Bu soruları neden sorarız? Zayıf yönlerimizi kabul edip geliştirmek güçlü yönlerimizi fark edip yararlanmak için. Böylece kendimizi tanıyoruz ve geliştirilmesi gereken yönlerimizin üzerine kolaylıkla eğilebiliyoruz. Kendini tanıyan zamanını da en iyi şekilde yönetendir. Zaman Yönetimi konusuna swot analizinden yaklaşabilirsiniz.

PLANSIZLIK NEDİR?

Plan yapmadan da başarılı olabileceğini düşünüyorsun: planlı olmanın yararlı olmayacağına inanıyorsun. Gerçekten böyle mi?

Bir sabah sınavın var ve sen sabah erkenden kalkıp yaparım diyerek sınav evraklarını akşamdan hazırlamayı erteledin! Ve sabah bir endişeyle yataktan fırladın. Bir taraftan üzerini değiştirirken diğer taraftan evraklarım nerede diye kendini çıldırtıyordun. Plansız yaşamak öyle değil mi?

Bir toplantıya girmen gerekiyor ama sen,

 • telefondaki görüşmeni o kadar uzattın ki bunun farkında bile değilsin.

Koyu sohbetin tam ortasında bir toplantının olduğu aklına geldi ve sen Eyvah! Diyerek nasıl koştuğunu anlamadın bile. Plansız yaşamak bizleri strese sokuyor.

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman yönetimi nasıl yapılır sorusunun cevaplarını merak ediyorsanız haydi başlayalım.

 • Önceliklerini ve hedeflerini belirle.

Yapılacaklarını bir yere yaz. Çünkü yazmak yaratıcılığı ve farklı kelime kombinasyonlarını daha kolay oluşturmayı sağlıyor. (Bknz: https://bit.ly/3nST6MR) Böylece problemlerimizi daha iyi kavrıyor ve hatırlıyoruz.

Söz uçar yazı kalır; yazı uçar bİlinç kalır.

 • Zaman yönetiminde seni engelleyen içsel diyaloglarını ve dışsal etkenleri fark et.
 • Kafanda tamamlanmamış ve planlanmamış işleri toparla ve bir sıraya koy.
 • İşlerini, önceliklerine göre sıraladın. Şimdi çok önemli ve zor olanları zihnin daha dingin olduğu saatlerde yap.Zaman Yönetimi Verimli Saatler
 • Gereksiz duraklamaları önle. (Bunlar aciliyeti olmayan telefonlar, mailler, sosyal medya, diziler, işler olabilir. Bu tür işlere gereğinden fazla ya da lüzumundan fazla zaman ayırma.)
 • Her işi zamanında yap.
 • Multitasking olmanın zararları üzerine yazdığım yazıda dediğim gibi (https://bit.ly/3hleuaV) tek bir işin üzerine odaklan.
 • Çalışma ortamını düzenle. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsan işinde gerekli olmayan tüm materyalleri masandan kaldır. Eğer bir öğrenci isen yine senin için gerekli olmayan şeyleri masandan kaldır.
 • Mesai bitmeden önce yarın, bir sonraki günün programını yap.

Ben günlük planlamalarda daha verimliyim. Planlamalarımı haftalık olarak tasarladığımda da büyük kolaylıklar sağlıyorum kendime. Siz de kendinizi tanıyarak günlük, haftalık ve aylık planlar yapın.

 • Günün herhangi bir anında kendinize mutlaka şu soruyu sorun:

                                « ŞU ANDA NE YAPIYORUM»

Verdiğiniz cevap verimli çalışıp çalışmadığınızı değerlendirmede size yardımcı olacak. Cevap verdiniz ve ikinci soruya geçin:

                     « ZAMANIMI EN İYİ NASIL DEĞERLENDİREBİLİRİM»

Ne kadar plan yaparsak yapalım zamanın bir akışı vardır. Evet, haklısın. Bu nedenle bu riski göze alıp planlamalarımızı oluşturabilmeliyiz.

 • Kendinizi zamanın akışına bırakmayın. Eğer nereye gittiğinizi bilmiyorsanız gittiğiniz yerin bir önemi olmaz. Değil mi!
 • Kendinize söz verin ve kendinize iradeli bir insan olduğunuzu kanıtlayın.

Unutmayın! Hayır demekte hayır vardır.

Kendinize vakit ayırın. Bu vakit ayırma sizin için bir ödül olsun. Tüm gün veya hafta çok verimli çalıştığınızı düşünüyorsunuz. Şimdi en sevdiğiniz diziyi izlemeyi en sevdiğiniz kitabı okumayı en sevdiğiniz içeceğinizin yanında bir dilim kek ve kurabiye yemeyi hak ettiniz. Kendinizi kutlayın.

Kahve Molası/ Çay Molası

Kendine İyi Bak Güzel İnsan.

Okunmalı

Google’a Göre YARARLI ve YARARSIZ İçerik Nedir?

YARARLI İçerik: 👉Belirli bir hedef kitle düşünülerek oluşturulan,(önce insanlar için) 👉İçeriğinizin türü ne olursa olsun ulaşmak istediği bir kitleye sahip olan, 👉Tecrübe ve bilgi gösteren, 👉Ne hakkında yazdığınıza...

Halo Etkisi Nedir?

A: Akıllı-çalışkan-fevri-eleştirel-inatçı-kıskanç B: Kıskanç-inatçı-eleştirel-fevri-çalışkan-akıllı Siz olsanız hangi kartı seçerdiniz? A mı B mi? Hangisini seçerseniz seçin verdiğiniz cevabın aslında sizi nasıl yanılttığını öğrenmeye şimdi hazır mısınız? Bu özellikler...

Dijital 2022 Global Raporu Açıklandı

We Are Social ve Hooutsuite’n her yılın belli aylarında  yayımladığı Dijital 2022 Global Raporu Şubat ayı yayımlandı. Dünyanın dijitaldeki sonuçları nasıl ? İçerisinde Türkiye'ye...
%d blogcu bunu beğendi: