Pazar, Nisan 18, 2021

Keyfe Bağımlısın ve Kararsızsın!

Erteleme!

‘’Ah şu anda keyfim hiç yerinde değil; bir şey yapamam!’’

‘’Daha buna vakit var, başka zaman yapalım!’’

Bu kaçamaklar size aşina geliyor mu? Evet, bana da tanıdık geliyor.

Vicdanımızı rahatlatmak aynı zamanda konfor alanımızdan dışarı adım atmaya korktuğumuz için hep buna benzer bahanelerin ardına sığınırız. Aslında bu bahaneler sizi aldatmaktan ve yapmanız gerekeni ERTELEME’niz gerektiğine bahane bulmaktan başka bir işe yaramıyor. Siz erteledikçe o beklediğiniz OH BEE! hissiyatı hiç gelmiyor ve gelmeyecek.

Aslına bakarsanız benim hayatımda ERTELEME sözcüğüne yer yoktur fakat;

  • uzun zamandır iş arayışının yarattığı girişimlerin sonuçsuz kalmasının yarattığı motivasyon düşüklüğü,
  • iş arayışının sonlanması süreçlerinin uzamasıyla yaşanan özgüven eksikliği,
  • her şeyi bırakma eğilimi sadece hayatlarımızda zamanın verimsiz kullanılmasına neden oluyor.

İşsizlik psikolojisi başlı başına incelenmesi gereken bir konu. Konuyu dağıtmadan size de samanlıkta ‘sorun nerede?’ iğnelerini aratmadan demek istediklerimi diyevereyim.

nsanın hayatta kalabilmesi ANLAM’I ve AMAÇ’I kaybetmemesiyle mümkün. Bazen anlamı da amacı da çölde pusulasını kaybetmiş bir yabancı gibi arıyoruz. Bunun çevresel faktörleri olduğu gibi içsel ve zihinsel faktörleri de var. Anı mutlaklaştırmak ve bunun hiç bitmeyecek, geçmeyecek gibi düşünülmesi.

Olur da anlamınızı yani yol azığınızı yitirirseniz anlamınızı sizden başka kimsenin bulamayacağını hep hatırınızda tutun.

Alman filozof Friedrich Nietzsche’nin dediği gibi ‘’Yaşamak için bir neden’i olan kişi, hemen her nasıl’a dayanabilir.’’ dayanabiliyor.

Bu noktada kendinizde olmasını istediğiniz ama olması içinde bir şeyler yapmadığınız ve EKSİK’lik olarak tanımlanan tarafınızı iyileştirmeniz gerektiğini fark etmelisiniz.

Demir Atma

Demir Atın!

İşsizlik psikolojisinin zor evrelerini atlattıktan sonra ana takılıp kalmadan Ne yapabilirim? sorusunu sorarak o güzel masmavi keyif denizinizden, çalışmak kumsalınıza şöyle bir demir atın.

Ben demirimi İngilizce Dilini öğrenmek için attım. Zaman değerlidir ve başarı asla oturduğunuz yerden size gelmez. Çünkü her başarı bir sonuçtur ve onu başarı yapan sizin MÜCADELELERİNİZ’ dir. Sizi o an dayanılmaz acılara hapseden yoksunluk hali aslında sizi harekete geçiren itici güçtür eğer bakmasını bilirseniz. Beylik laflarım yok. Oturduğum yerden sizlere şu yöntemi şöyle yaparsanız kesinlikle diye başlayan sihirli formüllerim, tavşan çıkan bir sihirbaz şapkam da yok. Bende Türkiye şartlarında hayatın maddi anlamda adil olmadığı ve mücadeleler ile kendini var etmiş biriyim.

Nasıl öğrendim? Öğrenmeye nasıl devam ediyorum? Öğrenmek için neler yapıyorum? gibi soruların cevapları başka bir yazının konusu.(yol haritası isteyenler için kendi ayak izlerimden bir yol gösterebilirim). Bir şeyi yapmak için en iyi zaman ‘’BUGÜN’’ dür güzel insan yarın değil. Bugün İYİ olmak bugün DÖNÜŞMEK bugün HAREKETE GEÇMEK.

Koşulların varlığından bağımsız bir söylemde bulunmuyorum çünkü hayat adil değil ve hayat mücadelelerden oluşuyor, biliyorum ve seni anlıyorum. Burada beni çok etkileyen bir kitaptan bir kısacık özet aktarmak istiyorum.

ir kitap vardı.. (İnsanın Anlam Arayışı)

Bir psikiyatristin gözünden Toplama Kampı deneyimlerini anlatan.

Ailesini, dostlarını, akrabalarını, bugüne kadar emek verdikleri her şeyi geride bırakıp tüm köklerinden ayrılanlar gaz odaları ve krematoryumlarla dolu her an yaşamın pamuk ipliğine bağlı olduğu kamplarda hayatta kalmaya çalışan bir psikiyatristin (Viktor Frankl )bakış açısını yansıtan bir kitap. Bir insanın yaşamını sürdürebileceği şartların çok altında olanaklara sahip bu kamplarda karşılaştıkları hem fiziksel hem de ruhsal acılara farklı evrelerde uyum sağlamak zorunluluğunda kalan. ..(İnsanın Anlam Arayışı kitabı)

Şartlar ve koşullar zor olsa da Alman filozof Friedrich Nietzsche’nin dediği gibi ‘’Yaşamak için bir neden’i olan kişi, hemen her nasıl’a dayanabilir’’

Dönüşmek ve başlamak için geç kalmadın. An’ını mutlaklaştırma ve zamanın kıymetini bil. İki nimeti her zaman hatırla: Sağlık ve boş zaman.

Okunmalı

Ziyaretçilerinizi Düzenli Müşterilere Dönüştürecek Blog Sırları

Blog ve İçeriklerinizle Düzenli Müşteriler Kazanma Çevrimiçi içerik pazarlamaya ya da blog yazılarına yatırım yapmıyorsanız pazarlama köşe taşlarınızı kaybediyorsunuz demektir. Neden? Bağlantılarınız, takipçileriniz veya sizin potansiyel müşterileriniz...

Linkedin Profili En iyi Hale Getirmenin 16 Yolu

Linkedin profili için doğru resminizi seçtiğinizden emin misiniz? Linkedin profili resimlerinizin öne çıkması için; yeni, size benzeyen, uzaktan çekilmemiş olmasına dikkat edin. Çünkü...

Keyfe Bağımlısın ve Kararsızsın!

Erteleme! ‘’Ah şu anda keyfim hiç yerinde değil; bir şey yapamam!’’ ‘’Daha buna vakit var, başka zaman yapalım!’’ Bu kaçamaklar size aşina geliyor mu? Evet, bana da...
%d blogcu bunu beğendi: